10.8 C
Скопје
05:05 - 23 мај, 2024

Ознака : тесто

Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА КАКО ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО: „Покриени прасенца“ се идеално мезе за пиво, филм и семејството

М. Г.
„Покриени прасенца“ е име за мезето кога колбаси се завиткуваат во тесто и се печат додека тестото не добие златно-кафеава боја. Тие се меѓународно популарни,...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииСлајдер

(РЕЦЕПТ) МАРТИНА НИ НАПРАВИ ПИЦА: Тестото од само 4 состојки и не се чека да нарасне!

И. Т.
Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска. Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking). Готви од...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдер

Во Македонија како во Италија: Рецепт за оригинална, наполитанска пица

Еспресо
Еве како да ја направите најдобрата, оригинална италијанска пица. Потребни состојки: За кората: -600 гр брашно (тип-400) -1/2 коцка свеж квасец -150-200 мл масло -1...
Дестинации и Дегустации

ЕСЕНСКИ ДЕСЕРТ: Колач со грозје (РЕЦЕПТ)

Igor
Испробајте го овој вкусен десерт со свежо грозје. Многу е едноставен за подготовка. Користете иста шолја за мерките. Состојки: Една шолја шеќер Две и пол...
Секојдневие

Пенасти крофни од рерна: Меко тесто полно фил! (РЕЦЕПТ)

Igor
Кога ќе го подготвите овој десерт куќата ќе ви мириса на дом… Потребно е: 200 мл млеко, 20 гр квасец, 1 лажица шеќер, 1 лажичка...
Дестинации и Дегустации

Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Igor
Израдувајте ги домашните со овие домашни мекици, ова е тајната за совршеното тесто. Состојки: – 200 мл млеко – 100 мл млака вода – 2...
Дестинации и Дегустации

Мини уштипци со кисело млеко: Највкусното тесто без јајца и прашок за печиво (РЕЦЕПТ)

Igor
Уштипци кои се идеални кога немате многу време, а сакате вкусен оброк… Состојки:350 гр брашно, 300 гр кисело млеко (полномасно), 1 полна лажица сода бикарбона....
Дестинации и Дегустации

Која е тајната на совршената домашна пица?

Igor
Некои од нас преферираат пица од ресторан, а некои се колнат дека како што можеме самите дома да ја подготвиме, не може ниту еден ресторан....