5.8 C
Скопје
02:32 - 21 април, 2024

Ознака : гастро марифети

Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ГАСТРО МАРИФЕТИ: Валентина се надмина себе со посните мајстории! (РЕЦЕПТИ)

Ј.К.Д
Блогерката за храна Валентина Стојановска стои зад профилите на социјалните мрежи  „Готвиме заедно со Теофанија“. Секојдневно таа своите следбеници ги радува со рецепти за сечиј...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

Во Македонија, како во Аргентина: Сендвич Де Ломо- ќе ги засити и најгладните

М. Г.
Ова е екстремна верзија на сендвич со бифтек – исполнет со тенко исечено парче месо, домати, кромид, зелена салата, мајонез, чимичури сос, шунка, кашкавал и...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

Во Македонија како во Алјаска: „Прдеж од патка“ – слатка голтка да ве здрма!

М. Г.
„Прдеж од патка“ е коктел – „шот“ на слоеви од Алјаска направен со комбинација од Ка(х)луа, ирски крем и виски. За да се подготви, гореспоменатите...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

Во Македонија, како во Перу: Севиче – традиција и рецепт

Еспресо
Севиче е национално јадење во Перу, кое се состои од парчиња сурова риба или школки, зачинети со сол, кромид и чили пиперки, а сето маринирано...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

ИСКОРИСТЕТЕ ЈА сезоната на тиквички со овој лесен и летен рецепт!

Еспресо
Максимално искористете ја сезоната на тиквички! Оваа лесна и летна паста е совршен избор ако ви се јаде нешто свежо, а плус многу е брза....
Дестинации и ДегустацииСлајдер

Како изгледа појадокот во Аргентина, Австралија и Колумбија?

Еспресо
Појадокот кај нас знае да биде бурек или кифла со јогурт за тие што се на нозе или класичните јајца или можеби ретро: леб со...
UncategorizedВи ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

Гастро марифети: Драга ни носи драги рецепти научени од баба ѝ Драга

jasmina.kantardzieva
Уште од мала го засакала кулинарството благодарение на баба ѝ Драга – нејзината ѕвезда водилка – која за сè ja подучувала. И како што си сака да готви, така си ја...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

Во Македонија како во Андалузија: Рецепт за оригинално Гаспачо

Еспресо
Оваа шпанска ладна супа е совршена за летните денови. Главната состојка на супата е доматот кој треба да биде совршено зрел и сочен. Ако немате...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

Малку поинаква салата со туна за пеколен летен ден

Еспресо
Оваа салата е совршен избор за пеколните летни денови, бидејќи имате спремен ручек за кратко време кој не треба да го готвите. Потребни состојки: –...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

Ем здрава, ем вкусна, ем посна-овесна торта

Еспресо
Оваа лесна „торта“ е совршен додаток во вашиот арсенал на рецепти. Ем здрава, ем вкусна. Потребни состојки: – 90 гр овес – 200 – 250...