14.8 C
Скопје
09:46 - 2 јуни, 2023

Ознака : Перу

Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Потресни исповеди по земјотресот во Еквадор: „Сè се распадна, куќата беше срамнета со земја, сè беше изгубено“

Еспресо
Хуан Вера загуби тројца роднини кога силниот земјотрес што во саботата потресе делови од Еквадор и Перу ја урна куќата на неговиот роднина. Владата понудила...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

„Ми бебито фиу фиу“: Како секс скандалот на претседателот на Перу со познатата љубовница стана хит песна што го обиколи светот

Еспресо
Дваесет и пет години по скандалот Клинтон-Левински, ако еден претседател има љубовница, повеќе нема потреба (само) од папараци, туку социјалните мрежи го земаат лавовскиот дел....
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ПЕРУ: „Папа рејенас“ – перуански крокети за вистински гурмани

Еспресо
Папа рејенас се традиционални перуански полнети компири, еден вид крокет кој се состои од пржено пире од компири наполенто со месо. Полнењето обично се состои...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

Во Македонија, како во Перу: Севиче – традиција и рецепт

Еспресо
Севиче е национално јадење во Перу, кое се состои од парчиња сурова риба или школки, зачинети со сол, кромид и чили пиперки, а сето маринирано...
Наши Фаци Слајдер Сцена

Скопјанецот Андреј ќе патува за Перу да ја претставува нашата земја на избор за убавина! (ФОТО)

Васко Спасоски
Младиот скопјанец Андреј Боцевски (22) години ќе ја претставува Македонија на интернационалниот избор „Мистер Пацифик Универс“ ( “Mister Pacific Universe”), кој ќе се одржи во...