20.8 C
Скопје
20:56 - 15 април, 2024

Ознака : шеќер

Секојдневие

Работи што мора дијабетичарите да ги прават за време на пандемијата

Еспресо
Шеќерната болест значи група на метаболички нарушувања чија основна карактеристика е хипергликемијата, односно зголемено ниво на гликоза/шеќер во крвта. Во лекувањето на дијабетесот, особено место...
Секојдневие

Ова го може само бадемот: Погледнете што ќе се случи ако го конзумирате секој ден!

Васко Спасоски
Бадемот содржи: витамини А, Ц, Д, Е, К, тиамин Б1, рибофлавин Б2, ниацин Б3, витамин Б5, витамин Б6, фолат Б9, холин. Минерали – калциум, бакар,...
Секојдневие

Поради овие намирници имате висок притисок, воспаленија и срцеви заболувања! (ФОТО)

Васко Спасоски
Кардиоваскуларните болести се водечка причина за смрт во светот, а промената на животниот стил кој денес е многу стресен и полн со нездрави навики доведе...
Ви Препорачуваме

Највкусниот десерт на Балканот: Еве како сами да си направите ТРИЛЕЧЕ!

Васко Спасоски
Трилечето е омилениот десерт на многумина, а еве како да го приготвите сами вашиот колач од соништата… Состојки: – 6 јајца – 100 г шеќер...
Uncategorized

Велат дека се подобри од американските: Брзи јапонски палачинки – меки и сочни!

Васко Спасоски
Јапонските палачинки потсетуваат на американските, но се дупло подебели, додека телото е три пати помеко. Состојки: 2 јајца 3/4 шолји млеко 1 лажичка екстракт од...
Здрави навики

Спасете се од првутот со природен шеќерен пилинг

Igor
Козметиката што ја користиме за нега и регенерација на косата вклучува шампони, маски и регенератори. Меѓутоа таа козметика првенствено се грижи само за косата. Многу...
Дестинации и Дегустации

Од шеќерот сте грди, стари и дебели! Еве колку дена треба за да се исчисти организмот

Igor
Луѓето се навистина зависни од шеќер, од него се чувствуваат добро и постојано сакаат повеќе, но медицината предупредува дека поради него сме дебели, страдаме од...
Дестинации и Дегустации

Храна која мислиме дека е здрава, а всушност е штетна

Igor
Погрешните диети може да предизвикаат многу поголеми здравствени проблеми отколку цигарите или хамбургерите. На оваа листа ќе најдете многу продукти кои се дел од вашата...
Дестинации и Дегустации

Трикови за подготовка на сокови за зима: Никогаш не мешајте овошје и зеленчук

Igor
Сливите, праските, кајсиите и боровинките, малинките се овошки од кои македонските домаќинки традиционално подготвуваат сокови за во зима. Тоа е така бидејќи многумина сакаат вкусот...
Здрави навики

ДЕРМАТОЛОЗИТЕ СЕ СОГЛАСИЈА: Ова ѝ се случува на кожата кога внесувате премногу шеќер

Igor
Сè што ќе внесете преку храната, влијае и врз изгледот на вашата кожа. Таа открива многу за нашите навики, вклучително и прехранбените. Најголем непријател на...