7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Израдувајте ги домашните со овие домашни мекици, ова е тајната за совршеното тесто.

Состојки:

– 200 мл млеко
– 100 мл млака вода
– 2 супени лажици кисело млеко
– 7 грама сув квасец
– 1 супена лажица шеќер
– 1 лажичка сол
– 3 супени лажици масло
– 1 јајце
– 900 грама брашно

Подготовка:

Изматете го јајцето со киселото млеко и постепено додавајте загреано млеко. Ви нив сипете масло и помешајте. Просејте го брашното и посипете го шеќерот, шолја млака вода и сув квасец. Со лажица мешајте и сипете ја млечната смеса. Мешајте колку што можете повеќе, потоа со раце замесете тесто додека не стане многу меко и мазно. Покријте го и оставете го на топло да стаса, потоа можете уште еднаш да го премесите и повторно да го оставите да стаса. Потоа тестото е готово за пржење на вашите омилени мекици.

Слични објави

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.

(РЕЦЕПТ) МАРТИНА НИ НАПРАВИ ВЕГАНСКИ КОЛАЧИЊА ОД САМО 3 СОСТОЈКИ: Се топат во уста!

И. Т.

ИДЕЈА ЗА ИДИЛИЧЕН ЕСЕНСКИ ВИКЕНД: „Кутмичевица“ е лулка на нашата традиција, која се негува од дамнина

Ј.К.Д

(РЕЦЕПТ) НАТАША НИ НАПРАВИ ТАРТ ОД ТИКВА: Уживајте во мирисот на есента!

И. Т.

ПИЛЕШКОТО НА ЕЛИЗАБЕТ ТЕЈЛОР: Рецепт во кој уживала актерката, а ќе ве воодушеви

Еспресо
Се вчитува....