10.8 C
Скопје
21:34 - 28 февруари, 2024

Ознака : грозје

Дестинации и ДегустацииХрана

Домашен ликер од грозје

Еспресо
Состојки: 1 килограм грозје по ваш избор 500 грама шеќер 1 лимон 1 мала лажичка цимет 1 литар ракија или вотка 100 милилитри вода 2...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеСлајдер

Забрзајте го метаболизмот и зачувајте го здравјето на срцето со јадење грозје

Еспресо
Сезоната на грозјето е во тек, затоа секој треба да јаде најмалку 100 грама во текот на денот од ова овошје, во чиј состав се...
ЕспресоСлајдер

Колку е девалвиран трудот на земјоделците – хартиена ќеса чини повеќе од килограм грозје

Еспресо
Колку е девалвиран младиот земјоделец во Македонија ? Оваа тема ја илустрираат младите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ чиј претседател Сергеј Попов на социјалната мрежа Фејсбук објави...
Секојдневие

Суеверие кое никому не му штети: Намирници што треба да ги јадете на 1 јануари за да уживате во изобилие

Слободен печат
Без оглед дали сте суеверни или не, би требало да изедете барем една од овие намирници бидејќи едно е сигурно – нема да ви наштети....
Дестинации и Дегустации

ЕСЕНСКИ ДЕСЕРТ: Колач со грозје (РЕЦЕПТ)

Igor
Испробајте го овој вкусен десерт со свежо грозје. Многу е едноставен за подготовка. Користете иста шолја за мерките. Состојки: Една шолја шеќер Две и пол...
Дестинации и Дегустации

ГРОЗЈЕТО штити и од најтешките болести! Може да го препороди вашето тело!

Igor
Кардиоваскуларните болести, канцерот и дијабетот се најчестите тешки болести на Балканот, а еве како грозјето може да ви помогне да ги спречите. Ги спречува срцевите...
Дестинации и Дегустации

Сочна и вкусна: Пита со праски и суво грозје (РЕЦЕПТ)

Igor
Праските се сега најубавото овошје, а ако од нив направите пита, сите ваши сетила ќе уживаат во неа. Потребно ви е: – 1/2 килограм тенки...
Здравје

Енергетски микс кој моментално го елиминира заморот!

Igor
Пробајте го овој сосема природен енергетски микс и елиминирајте го заморот. Покрај тоа што е здрав избор на природен шеќер, сувото грозје обезбедува и витамин...
Здравје

Десет алкални намирници за здравје на целото тело

Igor
Алкалната исхрана е една од најздравите, особено кога во телото постојат бактериски инфекции кои треба да се излечат. Поборник за ваква исхрана е и моделот...