19.8 C
Скопје
04:36 - 20 јули, 2024

Десет алкални намирници за здравје на целото тело

Алкалната исхрана е една од најздравите, особено кога во телото постојат бактериски инфекции кои треба да се излечат.

Поборник за ваква исхрана е и моделот Ел Макферсон, која и во 54-та година од својот живот изгледа како млада девојка.

Ова се 10 намирници кои се постојано на нејзиното дневно мени:

Банани – поради тоа што помагаат при доброто варење и штитат од рак на дебелото црево.

Карфиол – содржи витамини А, Б и Ц, кои го штитат нервниот систем и спречуваат таложење на холестерол во црниот дроб.

Диња – штити од малигни заболувања благодарение на растителните влакна, каротенот, фолната киселина и витаминот Ц.

Грозје – богато со калциум, магнезиум, калиум и фосфор, кои се потребни за здрави коски.

Краставица – зеленчук кој ги чисти токсините од телото и го ослободува од слободни радикали, а во исто време и е нискокалорично.

Киноа – житарица богата со фосфор, железо, калциум, влакна и витамин Б, за подобар метаболизам.

Блитва – листест зеленчук кој изобилува со витамини К, А и Е, натриум, магнезиум, калциум и железо, кои ви ги зацврстуваат забите и коските.

Лимон – во телото, лимонот создава базна средина, која ве штити од рак, мозочен удар и недостаток од витамини.

Босилек – прекрасен зачин кој го намалува штетниот ефект на стресот врз вашето тело, а помага и против болки.

Авокадо – го намалува лошиот холестерол и го подобрува варењето.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....