Ознака : сладолед

Секојдневие

Италијанците направија сладолед „лек за ковид-19“

Еспресо
Додека бројни италијански трговци, угостители и слаткари имаат економски потешкотии поради намалениот обем на работа како последица на коронавирусот, сепак, оние кои продаваат сладолед не...
Гастро марифети

Нова идеја за ова попладне: Капучино сладолед торта – Разладете се со стил! (ВИДЕО)

Еспресо
За среќно семејство понекогаш е потребно да се засити и чувството за вкус, а ние имаме одлична идеја како вашите непца да уживаат ова попладне…...
Балкан Ви Препорачуваме Сцена

Пред да стане пејачка, Гоца Тржан работела нешто сосема друго: Таа откри како живеела од тоа! (ФОТО)

Васко Спасоски
Во младоста, пред да започне успешна музичка кариера, пејачката Гоца Тржан едно време заработувала од продавање на сладолед. За да заработи за џепарлак, Гоца од...
Гастро марифети

Подгответе највкусен зимски сладолед од тиква

Слободен Печат
Уживајте во сите миризби на зимата и во омилениот десерт-сладоледот, но овојпат од тиква. Рецептот се подготвува многу едноставно. Потребни намирници – една помала тиква...
Гастро марифети

Виенска штрудла со јаболка, рецепт кој ќе ве врати во детството

Igor
Еден од најпопуларните десерти кој можете да го најдете од северот до југот на Европа е штрудлата од јаболко. Во продолжение, погледнете како да го...
Гастро марифети

Подобро од сладолед: Ледени колачиња од банана без лактоза (РЕЦЕПТ)

Igor
Овој десерт може да го замени сладоледот буквално, а ова е радосна вест за оние кои не смеат да консумираат лактоза. Сладоледот е еден од...
Сцена

ЛИЖЕЛА сладолед па и се закануваат 20 години затвор

Igor
На жена од САД и се заканува затворска казна од 20 години, откако била снимена како лиже сладолед во супермаркет, а потоа чашата со сладоледот...
Гастро марифети

ЛЕТНО УЖИВАЊЕ: Домашен чизкејк сладолед (РЕЦЕПТ)

Igor
Омилениот вкус на чизкејк, адаптиран во лесен и едноставен рецепт за сладолед кој можете брзо да го подготвите дома. Потребни ви се само пет состојки...
Секојдневие

Направете сами домашен Нутела сладолед (РЕЦЕПТ)

Igor
Овој домашно приготвен сладолед се разликува од секој останат. Вкусот е неповторлив и неодолив, па затоа не се двоумете дали да се почестите со еден...
Гастро марифети

БИ ГО ПРОБАЛЕ ЛИ? Направен првиот сладолед од спанаќ

Igor
Дури ни Попај морнарот не би помислил дека неговата омилена храна може некогаш да биде претворена во десерт како што е сладолед од спанаќ. Во...