2.8 C
Скопје
05:35 - 19 април, 2024

Ознака : ковид 19

ЗдравјеИстражувањаСлајдер

ПСИХОЛОШКОТО ЗДРАВЈЕ И КОРОНАВИРУСОТ: Анксиозноста и депресијата се најчести!

М.Р.
Студија спроведена на 23.000 луѓе, претежно од САД, открила дека на еден од тројца преживеани пациенти со сериозна клиничка слика предизвикана од коронавирусот имале дијагностицирано...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

КОНЕЧНО ЗНАЕМЕ: Колку време по прележување на ковид-19 имаме антитела

Еспресо
Во истражување, објавено во „Nature Microbiology“, кое се заснова на тестирање на антитела на 38 пациенти и здравствени работници во болницата „Сент Томас“ кои биле...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

5 ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД БЕЗ ДА ЗНАЕТЕ: Што се случува откако вирусот ќе го напушти телото

Еспресо
Најбезбедниот начин да се утврди дали сте имале корона е да тестирате за антитела, дури и ако тие тестови понекогаш не се 100 проценти точни....
СветСлајдерСцена

ВИДЕО: Ерик Клептон ја испеа АНТИВАКСЕРСКАТА ХИМНА

М. Г.
Анимираното музичко видео за очигледната химна на легендарниот гитарист против вакцинирањето „This Has Gotta Stop“ прикажува злобен контролирач на марионетки и демонстранти кои мавтаат со...
СветСлајдерСцена

КАНЈЕ ВЕСТ НЕ ПРЕСТАНУВА ДА ИЗНЕНАДУВА: На концертот ќе нуди бесплатни вакцини

М. Г.
Фановите на Канjе Вест не мора да покажуваат доказ за вакцинација или негативен тест за коронавирус за да присуствуваат на неговата забава за слушање на...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

БРАВО, БАРАК! 74 луѓе ковид-позитивни како контра-подарок од роденденската забава

jasmina.kantardzieva
Вкупно 74 луѓе, гости дојдени во „Мартас Винјард“ се позитивни на Ковид-19 откако присуствуваа на забавата на поранешниот претседател Барак Обама на 60-тиот роденден, минатата...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Што можат да ни покажат тестовите на антитела, а што не?

Еспресо
Постојат два основни видa: тестови кои го мерат присуството на антителата во организмот и оние кои испитуваат во колкава мера тие антитела се ефикасни против...
СветСлајдерСцена

ФОТО| 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Васко Спасоски
Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто...
ВестиРегионСлајдер

ХРВАТСКИ ЛЕКАР ТВРДИ: Само карантинот е ефективно решение за пандемијата!

V. T.
Пулмологот Саша Срича смета дека најновите построги мерки за спречување на ширење на коронавирусот во Хрватска биле донесени со добра намера, но предоцна и изрази...
СветСлајдерСцена

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Еспресо
Сакам да ве известам сите дека денес, 10-ти август, сум принуден да го прославам својот 60-ти роденден во карантин бидејќи се тестирав за Ковид-19 и...