Tag : лајфстјал

Живот

Како вереничкиот прстен кој беше наменет за Меган Маркл се најде на раката на Кејт Мидлтон?

Еспресо
Кејт Мидлтон на кралското семејство му се придружи откако се омажи за принцот Вилијам во 2011 година. Седум години подоцна Меган Маркл и принцот Хари...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

Родена е Мараја Кери, „Атомско склониште“ го објави својот прв албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден во музичката историја, како на Балканот, така и на светско ниво, ќе го паметиме по создавањето на неколку исклучително квалитетни песни, но и...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

Родени се Арета Френклин и Елтон Џон, Џими Хендрикс издаде концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден во музичката историја го одбележуваат неколку клучни настани, помеѓу кои слободно може да се оддели раѓањето на кралицата на соул музиката – неверојатната...
Живот

Поради коронавирусот култниот магазин Плејбој повеќе нема да излегува во печатено издание!

Еспресо
Како резултат на светската пандемија поради коронавирусот, Плејбој објави дека  повеќе нема да го издава своето печатено издание, пренесува Метро. Во соопштението на Плејбој стои...
Филм и ТВ

Зошто крајот на „Игра на тронови“ ја налути Емилија Кларк? Еве кој најмногу ја разочара!

Еспресо
Британската актерка Емилија Кларк стекна светска слава со улогата на Денерис Таргариен во серијата „Игра на тронови“, а неодамна јавно зборуваше за трагичната судбина на...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

Роден е главниот текстописец на „Alice in chains“, Иги Поп издаде деби албум со Дејвид Боуви и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Токму на денешен ден рокерот Иги Поп ја започна својата соло кариера, издавајќи деби албум кој го продуцираше легендарниот Дејвид Боуви, а кој оствари огромен...
Филм и ТВ

Полни 18 години без Данило Бата Стојковиќ: По која улога го паметите легендарниот српски актер?

Еспресо
Во 2002 година, пред точно 18 години, на вчерашен датум, 16 март, почина еден од најдобрите југословенски и српски актери на сите времиња – Данило...
Филм и ТВ

Златна малина 2020: Коронавирусот ја одложи церемонијата, но не и доделувањето (ВИДЕО)

Еспресо
Иако коронавирусот ја одложи официјалната церемонија во Лос Анџелес, сепак, преку видео линк беа објавени победниците на 40. доделување на Златните малини. Овојпат наградата за...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

Џими Хендрикс го објави вториот сингл со хитот „Purple haze“, „Дивље јагоде“ го промовираа првиот албум со Тифа и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
На денешен ден низ музичката историја, како на овие простори, така и на светско ниво, се родени значајни имиња во оваа индустрија, а објавени се...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

Мистеријата на песната „Let it be“: Дали Пол Мекартни всушност ја напишал за Арета Френклин? (ВИДЕО)

Еспресо
„Let it be“ е една од најпознатите песни коja легендарните „The Beatles“ (Битлси) некогаш ја објавиле, а лесно е да се сфати зошто. Нумерата е...