15.8 C
Скопје
19:14 - 27 февруари, 2024

Ознака : бурек

Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Бурек на денот: Еве зошто гравитираме накај Тафталиџе

М.П
Тафталиџани го сметаат за крал на скопските буреци. Но не само тие – околу оваа скопска бурекџилница гравитираат сите оние кои сакаат да си каснат...
Дестинации и Дегустации

Домашен кремаст бурек со павлака, праз и месо: Како да го подготвите?

М.Р.
За време на празниците и викендите имаме повеќе слободно време да поминеме со семејството, а притоа и да ги изненадиме со некој вкусен рецепт. Познати...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

(ФОТО) ДАЛИ БИ ПОЈАДУВАЛЕ „ХАМБУРЕК“: Бурек со цела плескавица!

М.Р
Бурек, повод за многу дискусии кога станува збор овој популарен балкански појадок. Сепак, сите дебати престануваат уште на првиот залак, па многу негови обожаватели се...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ТУКА СЕ ПРОДАВА БУРЕК СО МНОГУ НЕОБИЧНА СОСТОЈКА: Сте јаделе бурек со месо, со сирење, пица-бурек…, но што мислите за ОВОЈ бурек?

Еспресо
Омиленото јадење на Балканот – неговото височество бурекот може да се приготви со сирење, месо, спанаќ…, па дури и со состојки за пица, но сега...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ВИДЕО) РЕЦЕПТ ОД КУЈНАТА НА ДАВОР ПАНЧЕВСКИ: Домашен бурек кој се подготвува за 15 минути  

Кате Божиновска
Викенд е период кога може да уживате во вкусот на превкусен домашен бурек подготвен со готови кори. Бидете сигурни дека ќе го зачувате овој рецепт,...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО) СКРИЕНА, НО СИТЕ ЈА ЗНААТ: Исконски иконски бурек ќе јадете во оваа скопска пекарница

Марија Гегоска
Секоја култура има свои оброци – идоли кои ја симболизираат. Еден од нашите е бурекот. Сме го наследиле од Отоманската кулинарска традиција и низ вековите...
Секојдневие

Оригинален пица бурек (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor
Состојки 500 гр кори за пита 200 мл кечап 30 мл масло за јадење 300 мл газирана вода 300 гр кашкавал 300 гр печурки 300...