8.8 C
Скопје
22:29 - 29 март, 2023

Бурек на денот: Еве зошто гравитираме накај Тафталиџе

Тафталиџани го сметаат за крал на скопските буреци. Но не само тие – околу оваа скопска бурекџилница гравитираат сите оние кои сакаат да си каснат сочно парче бурек, особено младите, без разлика од кој дел на градот доаѓаат.

Ја посетивме и ние, и ич не зажаливме што „протепавме“ пат до таму. „Оки“ се наоѓа на самиот пазар во Тафталиџе, а бурекот може да го начекате секој ден помеѓу 7 и 15 часот, но што порано – тоа подобро.

Тука бурекот – со крцкави кори – е издигнат на друго ниво. Затоа, ако сте расположени за балканско-кулинарска авантура, ова „дуќанче“ нема да ве разочара.

Маана? Што не работат 24 часа, односно после полноќ. Да работеа, Скопје ќе имаше уште една популарна дестинација за младите кои се мислат каде да „тераат“ после излегување, секако, на доцна вечера или на ран појадок.

Слични објави

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо

Кралскиот биограф Том Бауер: „Чарлс Трети е парализиран од страв“ од Хари и Меган

Еспресо
Се вчитува....