19.8 C
Скопје
15:52 - 20 април, 2024

Бурек на денот: Еве зошто гравитираме накај Тафталиџе

Тафталиџани го сметаат за крал на скопските буреци. Но не само тие – околу оваа скопска бурекџилница гравитираат сите оние кои сакаат да си каснат сочно парче бурек, особено младите, без разлика од кој дел на градот доаѓаат.

Ја посетивме и ние, и ич не зажаливме што „протепавме“ пат до таму. „Оки“ се наоѓа на самиот пазар во Тафталиџе, а бурекот може да го начекате секој ден помеѓу 7 и 15 часот, но што порано – тоа подобро.

Тука бурекот – со крцкави кори – е издигнат на друго ниво. Затоа, ако сте расположени за балканско-кулинарска авантура, ова „дуќанче“ нема да ве разочара.

Маана? Што не работат 24 часа, односно после полноќ. Да работеа, Скопје ќе имаше уште една популарна дестинација за младите кои се мислат каде да „тераат“ после излегување, секако, на доцна вечера или на ран појадок.

Слични објави

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо

Астропрогноза за сабота, 20 април: Вагите да посветат внимание на партнерот, Водолиите да се отворат за нови познанства

еспресо
Се вчитува....