8.8 C
Скопје
23:06 - 20 април, 2024

Ознака : југославија

БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

Објавена е листата на најбогати познати личности од поранешна Југославија: Драгана Мирковиќ е двојно побогата од Лука Модриќ, а Дино Мерлин пет пати побогат од Здравко Чолиќ

Еспресо
Американскиот веб-сајт Celebrity networth, кој се занимава со проценки на вкупниот имот и финансиските активности на познатите личности, направи листа на најбогати познати личности од...
ЕспресоСлајдер

Кралицата Елизабета Втора сакала од прва рака да дознае зошто се распадна Југославија?

Еспресо
Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во телевизиска емисија посветена на британската кралица која денеска ќе биде погребана во Лондон откри интересен детал од неговата средба...
БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

Последната Мис на Југославија уапсена поради елитна проституција: Напаќале од 1.000 до 5.000 евра по ноќ за сексуални услуги

Еспресо
Последната мис на Југославија фатена во голема акција: Славица Дајана Трипуновиќ уапсена поради елитна проституција Славица Дајана Трипуновиќ, поранешна мисица и српска музичарка, беше уапсена...
БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

НАЈУБАВАТА ЈУГОСЛОВЕНСКА АКТЕРКА ВО ХОЛИВУД: Денес живее опкружена со светски ѕвезди!

Еспресо
Гала Виденовиќ ја освои публиката на поранешна Југославија со својата мила насмевка, а потоа од година во година стануваше се поубава додека конечно не ја освои...
Ви ПрепорачувамеЖенски печатРетроЧудесни жени

УМРЕЛА ВО СИРОМАШТИЈА, ЗАБОРАВЕНА ОД СИТЕ: Бурниот живот на Мир Јам – кралицата на српските љубовни романи

Еспресо
Српската Џејн Остин, како што често ја нарекуваат, пред неколку години повторно ја освои публиката кога нејзините романи беа екранизирани и со тоа повторно доби...
БалканВи ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПСлајдерСцена

Ѝ ПОСВЕТИЛ ПЕСНА НА ДЕВОЈКАТА КОЈА СЕ САМОУБИЛА БЕГАЈЌИ ОД СИЛУВАЧИТЕ: Зад оваа песна на Чолиќ се крие голема трагедија

И. Т.
Во далечната 1974 година низ Југославија одекна страшна вест: 18-годишна девојка од Крушевац се самоубила додека се обидувала да им побегне на силувачите. Сепак, малкумина...
ЛајфстајлРетроСлајдер

(ФОТО)МУ ОСТАНА ЗАСЕКОГАШ ВЕРНА: Љубовната приказна на Јосипа Лисац и Карл Метикош е најтрогателна во Југославија

Еспресо
Љубовта за која велат дека била најголема во стара Југославија, била помеѓу Јосипа Лисац и Карл Метикош. Легендарната Јосипа Лисац е една од најголемите ѕвезди...
ЛајфстајлРетроСлајдер

НАЈГОЛЕМАТА ЉУБОВ ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Милена Дравиќ и Драган Николиќ ги поврзал филм

Еспресо
Многумина велат дека таквите љубови никогаш не завршуваат и дека нивната сè уште живее низ се што правеле и кажале еден за друг. Милена Дравиќ...
ЛајфстајлРетроСлајдер

ЈУГОНОСТАЛГИЈА: Антологија на љубовта меѓу Габи Новак и Арсен Дедиќ

Еспресо
Габи Новак и Арсен Дедиќ живееле во хармоничен брак цели 42 години, а тој често нагласувал дека годините поминати со Габи му биле најубавиот дел...
ЛајфстајлРетроСлајдер

(ВИДЕО) ЈАДРАНОТ ВО 1989 ГОДИНА: Ретро репортажа од Југославија

Еспресо
Во 1989 година, Џон Картер ја посетил областа Опатија и Крк, а репортажата од тоа патување била објавена во 1990 година. Истата репортажа за Јадранот,...