2.8 C
Скопје
04:00 - 19 април, 2024

Ознака : елизабета Втора

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Во последните години од животот „се бореше со болниот рак“: Кралскиот биограф ја откри вистинската причина за смртта на Елизабета Втора

Еспресо
Официјалната причина за смртта на Нејзиното височество беше наведена како „старост“, но кралскиот биограф и близок пријател на принцот Филип, Џајлс Брандрет, тврди дека кралицата...
ЛајфстајлРетроСветСлајдерСтилСцена

75 години од свадбата на Елизабета втора и принц Филип: Љубовна приказна која никого не остава рамнодушен, на крајот (речиси) заедно заминаа во вечноста

Еспресо
Пред точно 75 години, на 20 ноември 1947 година, се случи бракот на принцезата Елизабета и Филип Маунтбатен. По 4,5 години станаа кралица Елизабета Втора...
СветСлајдерСцена

Први фотографии на Сара Фергусон со коргите на Елизабета Втора, кои ги посвои по смртта на кралицата

Еспресо
Омилените корги на кралицата Елизабета завршија во добрите раце на војвотката од Јорк, покажуваат првите фотографии кои Сара Фергусон ги објави. Кралицата цел живот беше...
СветСлајдерСцена

Елизабета Втора зад себе остави скап накит вреден 800.000 фунти: Кој ќе го наследи?

Еспресо
Кралицата Елизабета Втора остави зад себе вредно наследство. Едно од поважните скапоцени парчиња е секако круната направена за кралот Џорџ IV во куќата за накит...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Наведена е причината и точниот датум на смртта на Елизабета Втора

Еспресо
Националнaта архива на Шкотска ја наведе староста како причина за смртта на 96-годишната Елизабета Втора, Кралицата Елизабета Втора почина од старост, објави Би-Би-Си, повикувајќи се...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Визиите на Нострадамус повторно актуелни по смртта на Елизабета Втора: Чарлс нема да биде крал долго време, а тронот ќе го преземе некој сосема неочекуван

Еспресо
Во книжарниците ширум Европа владее лудило за книгата „Nostradamus: The Complete Prophecies for the Future“ (Нострадамус: Целосни пророштва за иднината), напишана од Марио Рединг. Многумина...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Кралското семејство објави фотографија од вечното почивалиште на Елизабета Втора

Еспресо
Изгравирана камена плоча со името на покојната кралица Елизабета Втора е поставена во меморијалната капела на кралот Џорџ Шести. Оваа фотографија од вечното почивалиште на...
СветСлајдерСцена

Зошто Чарлс Трети на погребот на кралицата остави едно место празно во првиот ред?

Еспресо
Стотици луѓе присуствуваа на погребот на кралицата во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. Членови на кралското семејство, нивниот персонал и важни политички фигури присуствуваа...
СветСлајдерСцена

Камила за прв пат јавно проговори за својата свекрва, кралицата Елизабета: „Сигурно ѝ било многу тешко, таа беше осамена жена“

Еспресо
Kралицата сопруга Камила во неделата и оддаде почит на кралицата Елизабета Втора. „Сигурно и било многу тешко, таа беше осамена жена. Тогаш немаше женски премиерки...
ЕспресоСлајдер

Кралицата Елизабета Втора сакала од прва рака да дознае зошто се распадна Југославија?

Еспресо
Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во телевизиска емисија посветена на британската кралица која денеска ќе биде погребана во Лондон откри интересен детал од неговата средба...