8.8 C
Скопје
09:02 - 10 декември, 2022

75 години од свадбата на Елизабета втора и принц Филип: Љубовна приказна која никого не остава рамнодушен, на крајот (речиси) заедно заминаа во вечноста

Пред точно 75 години, на 20 ноември 1947 година, се случи бракот на принцезата Елизабета и Филип Маунтбатен. По 4,5 години станаа кралица Елизабета Втора од Велика Британија и принцот од Консорт Филип. Симболично е што 75 години брак, според различни традиции, се нарекуваат „крунска свадба“ (која доаѓа по златната свадба според стажот). За жал, не успеаја аа ја одбележат – британската кралица починала на 8 септември, а нејзиниот сопруг починал година и пол порано.

Елизабет и Филип се четврти братучеди и имаат заедничка прабаба. Како тогашен принц на Грција и Данска, младиот Филип влегол во Британскиот кралски поморски колеџ, кој во 1939 година бил посетен од кралот Џорџ Шести и неговите ќерки. Тогаш 18-годишниот Филип ја задевал 13-годишната Елизабета со својот прочуен хумор и ја завел со одличната физичка форма. Следеа долги допишувања.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @philibeth_wales

Филип дипломирал на колеџот и со чин отишол на фронтот. И покрај учеството во војната, тој не ја раскина епистоларната врска со Елизабета. По неговото враќање од фронтот, сериозноста на нивниот однос со наследничката на британскиот трон не беше доведена во прашање. Сепак, Џорџ Шести се сомневаше – тој го сметаше грчкиот принц не многу достојна забава за неговата ќерка. Но, довербата на Елизабета во нејзиниот избраник не му оставила избор – најпосле, кралот се согласил на бракот. И на 10 јули 1947 година, Филип ја побара нејзината рака. Еден од главните британски весници потоа излезе со уреднички текст „Официјално е… Тие се свршени“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Samir Mezani (@samirmezani)

Свадбата на Елизабета и Филип беше прва во светот емитувана на радио – пишуваат британските медиуми дека околу 200 милиони слушатели ширум светот ја следеле. Елизабета носеше фустан од слонова коска и дијамантска тиара на нејзината мајка. На церемонијата во Вестминстерската опатија присуствуваа 2.000 гости, беа вклучени 91 уметнички забавувачи, беа примени 10.000 телеграми со честитки, а во Бакингемската палата беше делен и свадбен појадок. И сето тоа се сметаше за прилично скромно според кралските стандарди. Нивниот брак траеше 73 години, со што стана најдолгиот во историјата на британската монархија.

Слични објави

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо

Промена на подобро: Два хороскопски знаци ќе скокаат од среќа следната недела!

Еспресо

(Видео) Почна гласањето за детската евровизија – да го дадеме гласот за бројот 10 и за Лара, Ирина и Јован

Еспресо
Се вчитува....