10.8 C
Скопје
09:08 - 27 февруари, 2024

Објавена е листата на најбогати познати личности од поранешна Југославија: Драгана Мирковиќ е двојно побогата од Лука Модриќ, а Дино Мерлин пет пати побогат од Здравко Чолиќ

Американскиот веб-сајт Celebrity networth, кој се занимава со проценки на вкупниот имот и финансиските активности на познатите личности, направи листа на најбогати познати личности од поранешна Југославија.

Базата на податоци за нето вредност на „селебрити“ ги содржи и имињата на познати личности од поранешните југословенски простори, од  светот на спортот, музиката и другите гранки на шоубизот, а покрај нивните биографии, тука е и проценетата вредност на нивниот имот.

Убедливо најбогата славна личност од „нашите“ простори е српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, чие богатство се проценува на 220 милиони долари.

По него е, верувале или не, Босанецот Дино Мерлин, кантавтор, музичар и продуцент, со нето вредност од 100 милиони долари.

На трето место е српска поп-фолк пејачка Драгана Мирковиќ, која има нето вредност од 100 милиони долари. Таа е родена во Касидол, Југославија во јануари 1968 година. Драгана е една од најуспешните уметници од поранешна Југославија, а популарна е и во Бугарија и Романија.

Драгана и нејзиниот сопруг се сопственици на сателитскиот балкански музички канал DM SAT, па веројатно најмногу им е оттука богатството.

Потоа следуваат: хрватскиот фудбалер Лука Модриќ – нето вредност од 75 милиони долари, Лепа Брена со вредност од 25 милиони долари, босанскиот фудбалер Един Џеко со вредност од 25 милиони долари, а зад него со 20 милиони се Горан Бреговиќ и Здравко Чолиќ.

 

Слични објави

Ана Севиќ проговори за работата: „Себеси постојано се критикувам“

еспресо

Астропрогноза за вторник, 27 февруари: Важни вести за Раковите, пари за Вагите

еспресо

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо
Се вчитува....