33 C
Скопје
16:41 - 25 јуни, 2024

Ознака : словенија

Ви ПрепорачувамеЕспресоЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

(Фото) Падна првиот снег во Словенија, Хрватска и Босна, заврши продолженото лето

Еспресо
Како што пренесуваат словенските медиуми, првиот снег во Словенија паднал вчеравечер, а потоа продолжил да паѓа и во текот на ноќта. По Словенија се обелеа...
БалканВи ПрепорачувамеЛокумчеСветСлајдерСцена

(Фото) Колекционерка на богати и славни мажи: Која е убавата Тина Габер која го освои срцето на словенечкиот премиер Голоб

Еспресо
Премиерот на Република Словенија Роберт Голоб ја избра државната прослава за ваен настан за да ја претстави неговата нова партнерка. Тој на настанот дојде придружуван...
БалканВи ПрепорачувамеЛајфстајлСлајдерСтилСцена

(Видео) Словенците треба да победат на Евровизија: „Браво Словенци, имате хит“, навистина заразна песна

Еспресо
Песната „Carpe Diem“ беше објавена вчера, а словенечкиот бенд „Joker Out“ ќе се натпреварува со неа на Евровизија и ќе се обиде да влезе во...
ЕспресоСлајдер

Наташа Пирц Мусар со емоции зборува за поранешна Југославија и сака да му помогне на Балканот

Еспресо
По победата во вториот круг на претседателските избори, Наташа Пирц Мусар се соочува со повеќе прашања во јавноста за Западен Балкан отколку за внатрешната политика...
ЕспресоЖенски печатСлајдерЧудесни жени

Прв пат во историјата Словенија доби претседателка – Наташа Пирц Мусар победи на изборите ФОТО+ВИДЕО

Еспресо
Независната кандидатка поддржана од левичарските партии, Наташа Пирц Мусар, победи во вториот круг на претседателските избори во Словенија. Наташа Пирц Мусар се очекува да стапи...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

(Фото) Борис Џонсон и сопругата уживаа во луксузен рестор во Словенија, еве каков гостин бил Џонсон и колку плаќале

Еспресо
Борис и Кери Џонсон го поминаа меден месец како гости на луксузното еко-одморалиште Вила Планинка во Словенија и одморот не помина незабележан. По овој одмор...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Словенија вели „да“ за хомосексуалните бракови и посвојувања деца од истополови парови

Еспресо
Земјата ја дефинираше сегашната ситуација како дискриминаторска, отворајќи се и за хомосексуалните бракови и посвојувања деца од истополови двојки. Процесот што во Европа води кон...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

КОЈ Е РОБЕРТ ГОЛОБ, потенцијалниот нов премиер на Словенија: Од менаџер во енергетскиот сектор до главен поддржувач на младите

Еспресо
„Ова е победа на сите, ова е победа на Словенија која гледа кон иднината со обновена самодоверба“. Така, Роберт Голоб, лидерот на Гибање Свобода доцна...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ)ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО СЛОВЕНИЈА: Бледска крем торта, вистинска фантазија од која се продаваат по 3500 парчиња дневно!

М. Г.
„Kremna rezina“ е специјалитет на областа Бледско езеро во Словенија. Станува збор за вкусна кремаста торта со златно, крцкаво, путересто пециво како основа. Основата е...
ВестиРегионСлајдер

СРПСКИ, ХРВАТСКИ, БОСАНСКИ И СЛОВЕНЕЧКИ ИСТОРИЧАРИ И ПРОФЕСОРИ ПОТПИШУВААТ ПЕТИЦИЈА ШТО ЌЕ ЈА ИСПРАТАТ ВО БРИСЕЛ: Стоп за злоупотребата на Македонија од Бугарија!

V. T.
Угледни историчари и професори од регионот се обединуваат против злоупотребата на историјата со која Владата на Република Бугарија ги блокираше преговорите меѓу Брисел и Скопје...