34.8 C
Скопје
14:54 - 24 јуни, 2024

Ознака : права

Ви ПрепорачувамеЖенски печатКолумниЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

1 Мај – Меѓународен ден на трудот, до каде сме со работничките права

Денес, толку многу години по првите штрајкови на работниците и борбата за унапредување на работничките права, за многу работници слободниот викенд и 40-часовната работна недела...
Женски печатКолумниЛајфстајлСекојдневиеСлајдерЧудесни жени

КОЛУМНА НА ДАНИЕЛА АНТОНОВСКА: Леб и рози, среќен ли е 8 Март?

,,Леб и рози“- филм од 2000 година во кој е прикажана борбата за подобрување на работните услови и правото на синдикално организирање на слабо платените хигиеничарки/ри...
Ви препорачуваме на СПЖенски печатЗдравјеИстражувањаСлајдер

ЗАКОН ЗА АБОРТУС ВО СВЕТОТ: Каде е строго забранет, каде е дозволен

И. Т.
Случајот со трудницата од Полска која почина бидејќи лекарите не сакале да абортира иако нејзиниот живот бил во опасност, а фетусот неправилно се развивал, го...
ЛајфстајлСцена

Тејлор Свифт го живее својот кошмар: Моќните продуценти може да ѝ го загорчат животот!

Igor
Една од најплатените музичарки на денешницата, американката Тејлор Свифт, веќе неколку месеци доживува вистинска драма кога е во прашање нејзината кариера. Поп-иконата е во борба...