0.8 C
Скопје
23:41 - 28 јануари, 2022

Категорија: Колумни

Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Колумни Слајдер

(КОЛУМНА) БЕЛИТЕ ВЛАКНА НЕ ГИ ДАВАМ: Најголемото „гајле“ на мојата нова фризерка

Еспресо
Беше поприлично хаотичен ден од моментот кога се разбудив. Замајана од лошиот сон набрзина се облеков и излегов од дома. Почнував покасно со работа, па...
Ви Препорачуваме Женски печат Колумни Слајдер

НАСИЛСТВОТО ВРЗ ЖЕНИТЕ КАКО СЕРИОЗЕН ОПШТЕСТВЕН ФЕНОМЕН

Виолета Михајловска, м-р по родови студии
Спречувањето на насилството врз жените не може да се случи со 16 дена активизам во кој најчесто збориме за тоа дека постојат закони, прописи, меѓународни...
Женски печат Колумни Слајдер

(КОЛУМНА) ВЕДРАНА РУДАН: Понуда која не се одбива

И. Т.
Хрватската писателка Ведрана Рудан објави интересна колумна на својот блог насловена „Понуда која не се одбива“. Нејзината објава ви ја пренесуваме во целост:  „Љубов“, му...
Ви препорачуваме на СП Женски печат Колумни Слајдер

КОЛУМНА: ВЕКОВИ ПОДОЦНА – Љубовта прогласува автономија од бракот

Марија Гегоска
Читав еден есеј за потеклото на бракот кој инсистира дека институцијата се појавила како своевиден затвор за жените, бидејќи мажите низ историјата сакале да имаат...
Ви препорачуваме на СП Женски печат Колумни Слајдер

(КОЛУМНА) САЛОН ЗА УБАВИНА „ЕФЕКТ НА ИЗНЕНАДУВАЊЕ“: Гратис плачки и нервози

И. Т.
Кога бев дете секое утро ја гледав мајка ми како се шминка за на работа. Мајка ми ме научи дека помалку, е секогаш поубаво. Нејзината...
Женски печат Колумни Слајдер

(КОЛУМНА) ТАКСИ РАЗГОВОРИ ЗА НАШЕТО СЕКОЈДНЕВИЕ: И очите зборуваат, зарем не?

Ирена Трајкова
Обожавам такси, иако не се возам често. Ама кога ќе се случи да ми притреба такси на долги, на кратки, на какви било дестинации многу...
Ви препорачуваме на СП Колумни Слајдер

(КОЛУМНА)НОВА ЕПИЗОДА ВО СЕРИЈАЛОТ НА МОИТЕ ЉУБОВНИ ЈАДОВИ: Која е етиката на однесување на прв состанок?

Марија Гегоска
Излегов на состанок пред некое време за кој верувам дека беше трауматско искуство за мене. Од старт одењето на рандеву со странец е непријатна ситуација....
Ви Препорачуваме Ви препорачуваме на СП Еспресо Женски печат Колумни Слајдер

НА ДВА УМА: Дали треба да ја чекам љубовта или да ѝ дозволам на Фата да ми ја најде?

Марија Гегоска
На сметка на мојата младост сум суштински отворена со луѓето кои ќе ги означам како „удобни“. Такви „удобни“ ги означив моите драги колешки во редакција....
Ви препорачуваме на СП Женски печат Колумни Слајдер

ВЕДРАНА РУДАН ЗА МАЈЧИНСТВОТО: Секоја жена откако ќе роди станува будала преку ноќ

И. Т.
Хрватската писателка Ведрана Рудан објави колумна на својот блог во која зборува за љубовта на мајките кон своите деца. Брутално искрена, без влакна на јазикот....
Ви Препорачуваме Колумни Слајдер

СО ЛЕСНО УЧЕНИЧИЊА: Започна школската година, никогаш почудна, никогаш потажна

Мими Стојановска
Со грутка во грлото изговарам: „Со среќа нека ви е новата учебна година“. И прашувам: Што среќно има во неа? 40 –на протоколи кои јас...