Author : Еспресо

0 Posts - 19 Comments
Свет Сцена

Сопругата на Тони Бенет за неговата борба со Алцхајмеровата болест: Веќе не истиот, освен кога пее

Еспресо
Легендарниот музичар Тони Бенет боледува од Алцхајмер уште во 2016 година, но посериозни знаци на болеста почна да покажува две години подоцна за време на...
Здравје Истражувања

Мајките кои биле позитивни на ковид-19 за време на бременоста пренесуваат антитела на своите бебиња

Еспресо
Бремените жени кои имаат ковид-19, пренесуваат антитела против овој вирус на своите деца, откриле истражувачи од Универзитетот во Пенсилванија. Студијата е објавена во списанието „JAMA...
Свет Сцена

Актерката позната како Хурем Султан сподели фотографии со двете ќерки

Еспресо
Една од најпознатите турски актерки која ја толкуваше улогата на Хурем Султан во серијата „Сулејман Величествениот“, Мерјем Узерл неодамна стана мајка по втор пат. Исто...
Живот Лајфстајл

Како да препознаете дека некој ве лаже? Внимавајте на говорот на телото

Еспресо
Говорот на телото е често клучен во откривањето дали некој ве лаже. Обрнете внимание на одредени гестови, движења на телото и начинот на зборување. Постојат...
Свет Сцена

Кортни Кардашијан e во врска со тапанарот на „Blink-182“?

Еспресо
Деновиве странските медиуми почнаа повторно да шпекулираат дека Кортни Кардашијан наводно е во љубовна врска со тапанарот на „Blink-182“, Тревис Баркер. 41-годишната Кардашијан со години...
Инспирација и совети Лајфстајл

Зеленилото го намалува физиолошкиот и психолошки стрес

Еспресо
Постојат се повеќе докази природата, без разлика дали станува збор за градинарство во домашни услови, прошетка во планина, слушањето на птиците во парк има позитивно...
Свет Сцена Филм и ТВ

Дали филмот „Malcom & Marie“ ќе им обезбеди Оскари на Зендаја и Џон Дејвид Вашингтон?

Еспресо
Црно-белиот филм снимен за време на ковид-19 е фузија на талентите на Џон Дејвид Вашингтон и Зендаја, а многумина предвидуваат дека токму тоа може да...
Здравје Истражувања Ментално здравје

Работа од дома: Дали носењето пижами може да влијае на продуктивноста?

Еспресо
Здравиот разум и искуството ни кажуваат дека облеката што ја носиме влијае на нашиот начин на размислување. Без разлика дали станува збор за професионален готвач...
Свет Сцена

Сè за вирусот од кој почина Мира Фурлан: Само 1% од луѓето развиваат тешки симптоми

Еспресо
Иако официјалната причина за смртта на Мира Фурлан сè уште не е соопштена, хрватските медиуми пренесуваат дека добиле информација од извор близок до актерката дека...
Свет Сцена

Џорџ Клуни прозборе за карантинот со Амал и децата: Миење садови и менување пелени

Еспресо
Холивудскиот актер Џорџ Клуни прозборе за периодот на карантини предизвикани од коронавирусот. Тој поголемиот дел од времето го поминувал со неговата 42-годишна сопруга Амал и...