Која е разликата помеѓу паника и анксиозност?

Термините „панични напади“ и „анксиозни напади“ иако често се користат наизменично, тие не се исти. Во дијагностичкиот и статистичкиот прирачник за ментални нарушувања постои дефиниција за напади на падника, но не и за напади на анксиозност. Анксиозноста честопати се дефинира како симптом.

Паничните напади се случуваат кога мозокот предизвикува одговор на одредена стресна ситуација. Тоа е неопходна алатка на мозокот при која ослободува адреналин, која се нарекува паничен напад доколку не станува збор за ситуација на живот или смрт.

Паничните напади во просек траат околу 20 минути, но може да бидат проследени со некои симптоми што траат. Овие напади имаат повеќе симптоми како ненадејно чувство на страв, потење, тресење, вкочанетост на рацете или нозете, болка во стомакот, вртоглавица, забрзано чукање на срцето, проблеми со дишењето, чувство на гушење во грлото, зашеметеност, болка во градите, треска, чувство на топлина и слично.

unsplash

Некои луѓе кои имаат напади на паника развиваат паднично растројство – болест на периоднични напади на паника и постојана грижа и страв од следниот напад на паника.

Додека анксиозноста, се објаснува како технички симптом. Иако многу луѓе го користат изразот „анксиозен напад“ и веќе делумно е прифатен во модерното општество, оваа појава не е официјално регистрирана. Значи, што е напад на анскизоност?

Луѓето кои доживуваат подолги периоди на анксиозност ги нарекуваат анксиозни напади. Според „Talkspace“ – симптомите на анксиозен напад се загриженост, замор или чувсто на немир (како да не можете да седите мирно), имате проблеми со спиењето, физичка напнатост, проблеми со концентрацијата.

стрес траума депресија

Чувството на анксиозност е нормално и обичено е дел од животот на многумина, доколку се случува одвреме навреме. Некои тригери на анксиозност се моментите кога запознавате нови луѓе, кога започнувате нова работа, држите говор или презентација, се селите, стапувате во брак или создавате семејство.

Ако анксиозноста почне да влијае на вашата работа, конекции со луѓето или генерално вашето секојдневие, веројатно треба да разговарате со вашиот лекар.

Анксиозно растројство како опсесивно-компулсивно растројство, генерализирано анксиозно растројство, социјално растројство, анксиозно растројство или агорафобија се растројства кои може да се третираат, и се излечиви со терапија или лекови.

Разговарајте. Побарајте помош.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Отстранете го целулитот со овие пет вежби (ВИДЕО)

Igor

Прво во Грција, па сега во Монте Карло: Дара Бубамара ги запали социјалните мрежи (ФОТО)

ВИДЕО | Крис Хемсворт изгледа како вистински ѕвер: Жените воздивнуваат кога ќе ги видат неговите мускули!

Еспресо

Сестрите Кардашијан-Џенер ја прекршија долгогодишната традиција: Ова не е нашиот типичен Божиќ!

Еспресо

ИЗБЕРЕТЕ ЈА ВИСТИНСКАТА БОЈА: Истакнете ги очите со соодветната сенка за вас

Igor

Кристина Арнаудова има три предлог дестинации за одмор во нашата земја: Дознајте кој е нејзиниот фаворит! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар