Работа од дома: Дали носењето пижами може да влијае на продуктивноста?

Здравиот разум и искуството ни кажуваат дека облеката што ја носиме влијае на нашиот начин на размислување.

Без разлика дали станува збор за професионален готвач кој носи престилка или лекар со бел мантил, работната облека ни помага полесно да се „внесеме“ во професионалната улога.

Во едно истражување објавено пред скоро една деценија, истражувачите од Универзитетот Нортвестерн во Илиноис, САД докажаа дека испитаниците биле подобри во извршувањето на работните задачи кога биле облечни во соодветната униформа.

Други истражувања на американски истражувачи спроведени во 2014 година откриле дека волонтерите имале подобри преговарачки перформанси (и имале поголемо ниво на тестостерон) кога носеле цено одело, во споредба со другите што носеле тренерки.

unsplash

Значи, иако вашите колеги не можат да ве видат во пижами, удобно сместени во вашиот кревет или дневна соба, сепак треба добро да размислите дали работното време треба да го поминувате облечени во пижами.

Внимавајте, можете да ја изгубите психолошката корист од облекувањето за на работа. Сепак, мозокот е навикнат дека пижамите се поврзани со спиење и инцерција, со што суптилно ќе ја намали вашата концентрација а со тоа и продуктивност во текот на работниот ден.

Покрај облеката, други совети за зголемување на продуктивноста кога работите од дома вклучуваат и одвојување од социјалните мрежи, телевизија, семејството и пријателите за време на работните часови.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

20 години е со него, но одбива да живеат заедно: Сузана Манчиќ има добра причина за тоа!

Васко Спасоски

Јапонска техника: Потопете ги стапалата во овој раствор и исчистете го телото од сите отрови

Igor

„Ник би сакал ова да биде славење“: Вдовицата на актерот Кордеро кој почина од корона со емотивна порака

Еспресо

АНКЕТА: И за вакцината за ковид-19 се поделивме, едни со Русите, други со Американците!

V. T.

ОВАА НИЈАНСА на кармин веќе ја засени црвената – боја која СЕКОЈА ЖЕНА мора да ја има

Igor

Водителот Огнен ќе го памети овој роденден: Гостите му донесоа подароци, торти, а се заигра и чочек среде емисија! (ВИДЕО)

Остави Коментар