30.8 C
Скопје
13:36 - 10 август, 2022

Ознака : шпанија

Балкан Ви Препорачуваме Слајдер Сцена

(ВИДЕО) „НЕ ГИ ИЗМИВ ДОБРО РАЦЕТЕ“: Констракта од кревет ги поздрави евровизиските фанови на шпански

Еспресо
ПРЕТСТАВНИЧКАТА на Србија, Ана Ѓуриќ Констракта поради здравствени причини беше спречена да присуствува на настанот во Мадрид, но на присутните во салата им упати посебни...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

(ВИДЕО) ЦМОК, ЦМОКот и баци-раката на принц Чарлс на средба со убавата кралица Летиција: Ова се вика ЏЕНТЛМЕН, иако смешно изгледа!

Еспресо
Ама чуден кралски пар! Принцот и кралицата заедно учествуваа на отворањето на шпанската галерија во Окленд, Англија. Срдечна средба, како што покажуваат фотографиите на денот:...
Балкан Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

ВРТОГЛАВО расте инфлацијата во Европа: 7,3% во Германија, 9,8% во Шпанија, и несреќно изненадување – во Турција што ќе се одрази на нашиот пазар!

Еспресо
Трошоците за енергија се главниот фактор. Во еврозоната, растот на цените веќе е речиси три пати поголем од целта од 2%. Во многу европски земји...
Свет Слајдер Сцена

(ВИДЕО) ЖЕНИТЕ ДОМИНИРАА НА БЕРЛИЕНАРЕ 2022: Филмот„Алкарас“ е добитник на Златна мечка за најдобар филм

М.Р.
Филмот „Алкарас“ (Alcarràs) на шпанската режисерка Карла Симон, за борбата на каталонското семејство одгледувачи на праски, ја доби „Златната мечка“ за најдобар филм на Берлинскиот...
Лајфстајл Секојдневие Слајдер

(ВИДЕО+ФОТО) СУША ОТКРИ СЕЛО НА ДУХОВИ ВО ШПАНИЈА: По 30 години руините „испливаа“ на површина

Еспресо
Кончело де Лобиос во Шпанија е „село на духови“ кое се појави откако суша речиси ја испразни браната на шпанско-португалската граница и привлекува толпи туристи...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) МАФИНИ-„МАГДАЛЕНИ“: Шпански деликатес, смешно лесен за подготовка

Еспресо
Магдалени се слатки, лесни и меки шпански колачи кои обично се прават со комбинација од јајца, шеќер, путер, брашно, прашок за пециво, млеко, кора од...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

ЕВРОВИЗИЈА 2022: Македонците гласаат, погледнете кои ни се конкурентки од Шпанија и Албанија

Еспресо
66-тото издание на Евровизија годинава ќе се случува во Торино, Италија, од 10 до 14 мај. Музичкиот настан ќе се одржи под слоганот Звукот на...
Балкан Ви Препорачуваме Слајдер Сцена

(ВИДЕО) ЅИРНЕТЕ ВО ЛУСКУЗНАТА КУЌА НА НОВАК ЃОКОВИЌ ВО МАРБЕЉА: Вила од 10 милиони долари со девет соби, осум бањи, базени, кино сала, тениско игралиште….

Еспресо
По 15 години живеење во Монте Карло, Новак Ѓоковиќ со семејството се преселил во Марбеља, Шпанија, во декември 2020 година. Таму Ѓоковиќ купил луксузна вила,...
Лајфстајл Слајдер Стил

(ФОТО) ЕФТИНА, А КРАЛСКА КОМБИНАЦИЈА: Летиција од Шпанија покажува дека стилот не е во парите

Еспресо
За последниот институционален ангажман во 2021 година во Сан Себастијан, Летиција од Шпанија (49) избра изглед „мејд ин“ Шпанија, вклучувајќи и чанта од еко-кожа.  ...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ШПАНИЈА: Софрито – сосот кој е основа на секое вкусно јадење

М. Г.
Софрито е ароматична комбинација од билки и зачини која се користи за зачинување на бројни јадења, но најчесто се користи како основа на која може...