-3.2 C
Скопје
01:12 - 9 февруари, 2023

По експлозијата во украинската амбасада во Мадрид: Кулеба наложи итно да се зајакне безбедноста на сите амбасади на земјата 

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба наложи итно да се зајакне безбедноста на сите украински амбасади во странство, пренесуваат украински „Општествени вести“.

Пред оваа одлука, денес беше објавено дека се случила експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Според првичните податоци, едно лице е повредено.

По инцидентот, Кулеба му се обратил на министерот за надворешни работи на Шпанија за истрагата. Според „Општествени вести“, шпанските службеници за спроведување на законот во моментов работат на местото на инцидентот.

„Министерот (Кулеба) исто така нагласи дека кој и да стои зад организацијата на оваа експлозија, нема да можат да ги заплашат украинските дипломати или да ја прекинат нивната секојдневна работа за зајакнување на Украина и спротивставување на руската агресија“, напиша на Фејсбук портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олег Николенко.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....