-3.2 C
Скопје
23:57 - 8 февруари, 2023

Се стега обрачот околу Виктор Орбан – Брисел има предлог да се замрзнат над 13 милијарди евра

Европската комисија, под притисок на Европскиот парламент, им предложи на земјите-членки да суспендираат 7,5 милијарди евра од кохезионите фондови кои треба да и бидат исплатени на Унгарија од буџетот на ЕУ за 2021-2027 година.

Европската комисија препорача замрзнување и на 5,8 милијарди евра од планот за реконструкција наменети за таа земја додека таа не почне правилно да ги спроведува реформите во областа на правосудството и борбата против корупцијата. Крајниот рок во кој земјите-членки на ЕУ треба да го кажат своето мислење за предлогот со квалификувано мнозинство е 19 декември.

Европската комисија оцени дека сегашните мерки на унгарската влада не се доволни во оние области за кои е загрижена Комисијата.

Унгарија воведе 17 мерки за да одговори на приговорите на Брисел, вклучувајќи го и воведувањето независно тело кое треба подобро да го контролира користењето на фондовите на ЕУ.

Но, Комисијата оценува дека реформите не се спроведени на задоволително ниво до 19 ноември кога истече рокот. Комисијата го одреди тој рок во септември за да и даде шанса на Унгарија да избегне замрзнување на 7,5 милијарди евра (околу 20 отсто од средствата на ЕУ што треба да ги добие од 2021 до 2027 година).

„Нема да има исплата на средства додека не се исполнат соодветно основните услови“, изјави за новинарите потпретседателот на Европската комисија, Валдис Домбровскис.

Европската комисија, која досега се чинеше дека има помирувачки пристап кон Унгарија, нагласувајќи го нејзиниот напредок, се чини дека конечно го зацврсти својот став.

Комисијата на крајот одлучи да застане цврсто против националистичкиот премиер Виктор Орбан, обвинет дека го „уценувал“ од Будимпешта, блокирајќи го заедничкиот план за помош од 18 милијарди евра за Украина и воведувањето минимален данок на добивката на мултинационалните компании.

Унгарија негира дека има некаква поврзаност меѓу овие блокади и прашањето за европските фондови.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....