30.8 C
Скопје
13:33 - 10 август, 2022

Ознака : оскар

Свет Слајдер Сцена

Има Оскар, но не и мобилен телефон – Холивудскиот актер откри дека никогаш немал ниту мобилен, ниту компјутер

Еспресо
Доколку мислите дека е невозможно да живеете без компјутер и мобилен, оваа холиувудска легенда ќе ве демантира… Холивудскиот актер Кристофер Вокен го воодушеви светот кога...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Гвинет Палтроу не заслужи Оскар: Глен Клоуз со критика кон својата помлада колешка!

Еспресо
Актерката Глен Клоуз е номинирана за Оскар седум пати, иако никогаш не однела дома златна статуа. Таа повторно ќе го стори следната година, по маестралната...
Филм и ТВ

Ако никогаш не сте слушнале за режисерот кој победи на Оскарите, овие 5 филмови морате да ги погледнете! (ВИДЕО)

Еспресо
Јужнокорејскиот режисер Бонг Џун Ху за филмот „Паразит“ ја доби златната статуетка за најдобар филм, во текот на синоќашното доделување на Оскарите. Со ова Бонг...
Филм и ТВ

НАЈГОЛЕМ ШОК ВО ИСТОРИЈАТА НА ОСКАРИТЕ: Неговиот филм е прогласен за НАЈДОБАР, а режисерот од солзи не можеше да зборува (ВИДЕО)

Еспресо
Оскарот за најдобар филм на овогодинешната церемонија  го доби „Паразит“, дело на јужнокорејскиот режисер Бонг Џун Хоа.  Ова е првпат во историјата на Оскарите некој...
Филм и ТВ

Хоакин Феникс го освои Оскарот и одржа инспиративен говор: Не се чувствувам над другите, бидејќи сите ја делиме истата љубов! (ВИДЕО)

Еспресо
Без големи изненадувања, Оскарот за најдобар актер на овогодинешното доделување му припадна на Хоакин Феникс, за феноменалната улога во филмот „Џокер“.  Откако му беше врачена...
Филм и ТВ

Во пресрет на оскаровската ноќ, Македонија навива за „Медена земја”

Еспресо
Во театарот „Долби” во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на членовите на Американската филмска...
Ви Препорачуваме Свет Сцена

Кирк Даглас, актерот од златното доба на Холивуд, почина на 103-годишна возраст

Васко Спасоски
Кирк Даглас е роден на 9 декември 1916 година. Играл во 95 играни филмови, а продуцирал повеќе од 30. Тој е добитник на почесен „Оскар“...
Филм и ТВ

ОСКАРИ: Единствениот глумец кој одбил Оскар, знаете ли кој и зошто?

Еспресо
Човекот чии понуди никој не можел да ги одбие, ја одби најпрестижната светска награда, од една многу благородна и, во тој момент, сосема неочекувана причина....
Филм и ТВ

Единствениот кошаркар кој добил Оскар: Коби во емотивен говор пред две години објасни што му значи кошарката (ВИДЕО)

Еспресо
Светот го потресе веста за трагичната смрт на легендарниот кошаркар Коби Брајант, кој загина при пад на хеликоптер во Калифорнија. Неговите соиграчи, пријатели и обожаватели...
Филм и ТВ

По триумфот на SAG наградите може ли филмот „Паразит“ да дојде и до Оскар?

Еспресо
Јужнокорејскиот филм „Паразит“ ја освои најпрестижната награда на американското здружение на филмски актери (SAG) во Холивуд. Овој филм, минатогодишен добитник на Златна палма во Кан,...