16.8 C
Скопје
23:48 - 19 мај, 2024

Ознака : магнезиум

Ви ПрепорачувамеЗдравјеСлајдер

Што се случува кога на организмот му недостасува магнезиум?

Еспресо
Магнезиумот е многу важен минерал за човечкото тело, бидејќи е вклучен во повеќе од 300 витални метаболички процеси во телото. Тој е осми најчест минерал...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеИстражувањаСлајдер

Кои фактори се виновни за недостатокот на магнезиум во организмот?

Еспресо
Магнезиумот е многу важен минерал за човечкото тело бидејќи е вклучен во повеќе од 300 витални метаболички процеси во телото. Тој е осми најчест минерал...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Со овој едноставен пијалак цел ден ќе бидете снабдени со магнезиум

Еспресо
Недостаток на магнезиум може да доведе до посериозни здравствени проблеми, како што се аритмија, ангина, висок холестерол и висок крвен притисок, како и зголемување на...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

МАГНЕЗИУМ И КАЛЦИУМ: Минерали кои совршено функционираат во пар

М.Р.
Веќе одамна се дискутира дека магнезиумот е одличен начин да се бориме против грчеви во мускулите или пак да го поткрепиме нашиот нервен систем, но...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

МАГНЕЗИУМОТ ЈА ПОДОБРУВА СПОСОБНОСТА ЗА УЧЕЊЕ: Повеќе нема простор за изговори – книгата во раце!

М.Р.
Како резултат на зголемувањето на долгорочната меморија и на репетитивната стимулација на нервите, како и способноста на нервите да ги пренесуваат сигналите поефикасно, магнезиумот им...
Секојдневие

Ситуации во кои магнезиумот може да ве спаси

Еспресо
Магнезиумот спаѓа во групата на најважните минерали и е животно важна состојка на клетките на организмот. Неговата главна улога е активирање на многубројни ензими вклучени...
Здравје

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Igor
Магнезиумот ја подобрува енергијата, ви помага да имате подобар сон и ви ги одржува хормоните во рамнотежа. Покрај тоа што можете да го купите како...