20.8 C
Скопје
03:00 - 16 јули, 2024

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Магнезиумот ја подобрува енергијата, ви помага да имате подобар сон и ви ги одржува хормоните во рамнотежа.

Покрај тоа што можете да го купите како додаток во исхраната од аптека, потребно е и да го внесувате преку исхраната, односно преку зелениот зеленчук, овошјата како смокви и банани, мешунките, рибата и црното чоколадо.

Дневната потреба за магнезиум е 400 мг кај мажите или 300 мг за жените. Неговиот недостаток води до губење на апетит, замор, грчеви во мускулите и мачнини.

Затоа, за природно да го внесувате магнезиумот, јадете повеќе спанаќ, кељ, смокви, банани, малини, грав, леблебија, туна или лосос и црно чоколадо, но и чисто какао како пијалак.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....