19.8 C
Скопје
00:47 - 27 септември, 2023

Домашен чај од јасмин

Чајот од јасмин можете да го направите и сами.

Земете 10 свежи цветови од јасмин и помешајте ги со 200 гр од вашиот омилен чај.

Во текот на ноќта чувајте ја смесата во херметички затворен сад.

По 24 часа отстранете ги цветовите и можете да го употребувате вашиот чај од јасмин.

Овој чај има благ мирис. За да добиете посилен мирис, повторете ја постапката трипати, но заменувајте ги сувите цветови со нови.

Еве како е најдобро да го направите чајот од јасмин.

Состојки:
1 лажица листови од јасмин
1,5 шолја вода

Подготовка:
Ставете ја водата во тенџере и варете ја две минути. Додајте ги листовите од јасминот и оставете да проврие. Намалете ја температурата и оставете ја смесата да се вари 2-3 минути. Потоа процедете ја мешавината и фрлете ги листовите.

Слични објави

(Фото) „Липо“ искуство на Весна Антиќ за совршена линија и детоксикација: Еден конфекциски број помалку за само две недели!

Ј.К.Д

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ласерска биостимулација?

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Фебрилни конвулзии

Во Србија е регистриран прв случај на нов сој на коронавирус, еве кои се симптомите

еспресо

Липо искуство на Трајче Давков, професионален музичар: Резултите во слабеење беа видливи уште по првите неколку дена

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Генитален пролапс и инконтиненција

Се вчитува....