Домашен чај од јасмин

Чајот од јасмин можете да го направите и сами.

Земете 10 свежи цветови од јасмин и помешајте ги со 200 гр од вашиот омилен чај.

Во текот на ноќта чувајте ја смесата во херметички затворен сад.

По 24 часа отстранете ги цветовите и можете да го употребувате вашиот чај од јасмин.

Овој чај има благ мирис. За да добиете посилен мирис, повторете ја постапката трипати, но заменувајте ги сувите цветови со нови.

Еве како е најдобро да го направите чајот од јасмин.

Состојки:
1 лажица листови од јасмин
1,5 шолја вода

Подготовка:
Ставете ја водата во тенџере и варете ја две минути. Додајте ги листовите од јасминот и оставете да проврие. Намалете ја температурата и оставете ја смесата да се вари 2-3 минути. Потоа процедете ја мешавината и фрлете ги листовите.

Слични објави

Моќен сок за имунитетот и за слабеење: Од телото го исфрла сето она што му штети

Igor

КОНЕЧЕН ОДГОВОР: Треба ли да носите градник додека спиете?

Igor

Останете здрави, дури и ако премногу часови ги работите седејќи

Igor

Погледнете кога треба да ја испиете последната чаша вода во денот!

Еспресо

Куркумата е многу здрава, но ова се 5 случаи во кои НЕ СМЕЕТЕ да ја користите

Igor

Диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

Igor

Остави Коментар

деветнаесет − оне =

Слични објави

Против сезонските алергии и настинки со само еден минерал

Igor

Јапонска утринска диета – ефикасен начин за губење килограми

Igor

Еликсир на животот: Ги подига на нозе и најтешко болните пациенти (РЕЦЕПТ)

Igor

ИСХРАНА ВО БОЈА: Црвени намирници за балансирана диета

Igor

Два магични напитоци за брзо прочистување на организмот

Igor

ЌЕ ВЕ КРЕНЕ НА НОЗЕ: Овој стар руски пијалак е вистински еликсир

Igor