16.8 C
Скопје
05:48 - 13 јуни, 2024

Ознака : калциум

Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Колку калциум е потребно да внесуваме во нашиот организам според возраста?

Еспресо
Калциумот е најзастапен минерал во човековото тело и има неколку важни функции. Повеќе од 99 отсто од вкупната содржина на калциумот се чува во коските...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

МАГНЕЗИУМ И КАЛЦИУМ: Минерали кои совршено функционираат во пар

М.Р.
Веќе одамна се дискутира дека магнезиумот е одличен начин да се бориме против грчеви во мускулите или пак да го поткрепиме нашиот нервен систем, но...
Дестинации и Дегустации

И вкусен и здрав: Неколку причини зошто луѓето обожаваат да јадат пармезан

Igor
Пармезанот е еден од најпознатите видови сирење во светски рамки, но неговото потекло е од Италија. Името „пармезан“ може да го има само оној вид...