15.8 C
Скопје
17:37 - 27 февруари, 2024

Ознака : уметници

Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСлајдерСтил

PERFORMER CUP за првпат во Македонија: Светски реномиран натпревар за сценски изведувачи

Еспресо
На 4ти јуни, во просториите на Националната Опера и Балет за прв пат во Македонија ќе се одржи светски реномираниот натпревар за сценски изведувачи PERFORMER CUP, посветен на сценските...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

(Фотогалерија) Уличните уметници и живите статуи ни ги разубавеа градовите

Еспресо
Пред 22 години на денешен ден (5 јуни) со актот „Велосипедисти“ кој беше поставен на шетачката зона, попозната како ул. Македонија во центарот на Скопје,...
Ви препорачуваме на СПЕспресоЖенски печатСлајдер

(ФОТО) ЕСПРЕСО ФОТКА НА ДЕНОТ: Улични уметници – саксофонист на плоштад

Еспресо
Улични уметници – саксофонист на плоштад....
ЕспресоЖенски печатСлајдер

ГЛЕДАЈ ТУКА СУМ БЕЗ ПРОСТОР: МСУ со голема изложба на најпрогресивните уметници од Југоисточна Европа

Еспресо
На 29 септември, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена голема меѓународна изложба со наслов „Гледај тука сум без...
ЛајфстајлРетроСлајдер

БИЗАРНИ СУЕВЕРИЈА НА ИКОНИТЕ НА ПОП КУЛТУРАТА: Едниот си ги чуваше исечените нокти, другиот спиеше свртен кон север…

Еспресо
Суеверието не е првиот термин што го поврзуваме со уметниците. Кога станува збор за познати личности, најсуеверни се веројатно спортистите, од кои многумина внимаваат со...