21.8 C
Скопје
19:58 - 15 април, 2024

Ознака : салвадор дали

ЛајфстајлРетроСлајдер

БИЗАРНИ СУЕВЕРИЈА НА ИКОНИТЕ НА ПОП КУЛТУРАТА: Едниот си ги чуваше исечените нокти, другиот спиеше свртен кон север…

Еспресо
Суеверието не е првиот термин што го поврзуваме со уметниците. Кога станува збор за познати личности, најсуеверни се веројатно спортистите, од кои многумина внимаваат со...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

Паника во светот на уметноста: Украдени вредни скулптури на Салвадор Дали од галерија во Стокхолм

Еспресо
Бронзени скулптури од надреалистичкиот уметник Салвадор Дали се украдени рано утринава од галеријата Колер во Стокхолм, кога крадци ја разбиле вратата, ги земале уметнините на...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајлРетро

Бизарната љубов на Салвадор Дали и Гала: Таа го направи и го уништи! (ФОТО)

Еспресо
Дури 53 години траеше една од најконтроверзните приказни во историјата, приказната за ексцентричниот пар кој го сочинуваа еден моќен уметник и една ништо помалку моќна...