16.8 C
Скопје
23:29 - 19 мај, 2024

Ознака : тито

БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

Сите сопруги на Јосип Броз Тито: Пред Јованка, се оженил за девојченце од Русија

еспресо
Јосип Броз Тито многу ги сакаше жените, а слободно може да се каже дека и тие него го сакаа. Беше женет четири пати и имаше...
БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

Откриена последната желба на Тито: Пред смртта побарал само едно

еспресо
Јошка Броз, внукот на доживотниот претседател на СФРЈ, своевремено откри некои од најголемите тајни поврзани со Јосип Броз Тито. Јошка Броз откри дека последен пат...
БалканВи ПрепорачувамеЛајфстајлРетроСлајдерСцена

(Видео) Како Тито славел Нова година: Најголеми музички ѕвезди, одлична храна и тамбури

Еспресо
Тито најчесто ги поминувал дочекувањата на Нова година на Бриони, во друштво на музичари, уметници и политичари. Некогаш првиот човек на Југославија, Јосип Броз Тито,...
БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

(Фото) Правнуката на Тито се одрече од славното презиме: Еве како изгледа и со што се занимава

Еспресо
Сара Хас, ќерка на режисерката Саша Броз и правнука на Јосип Броз Тито, неодамна го прослави својот 29-ти роденден.   View this post on Instagram...
БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

(Фото) Еве како денес изгледа синот на Тито: Ретка фотографија сподели внуката Саша Броз

Еспресо
Внуката на Јосип Броз Тито, Саша Броз објави фотографија со родителите од ресторанот и на тој начин ги допре срцата на нејзините следбеници. Таа позира...
БалканСлајдерСцена

„Јованка, еве го овој твојот!“: Раде Шербеџија призна дека сопругата на Тито го обожавала, додека пак, маршалот го сакал Бата

Еспресо
Раде Шербеџија е сестран уметник, чие име го знаат сите генерации. Тој е актер од светска класа, музичар, режисер и поет. Шербеџија има повеќедецениска кариера,...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоСлајдерСцена

Вилата на Тито во Кумровец има нов газда – се бараат 2 милиони евра за реновирање

еспресо
Oпштинатa Кумровец ја купи вилата, резиденцијата на поранешниот југословенски претседател Јосип Броз Тито во Кумровец, а по формирањето на Република Хрватска во 1990-тите, таа стана...
Ви ПрепорачувамеРетроСлајдерСцена

(Видео) Петнаесет дена на одмор со Софија Лорен: Со кои холивудски ѕвезди се дружел Тито?

Еспресо
Тито живеел раскошен живот, а Југославија не штедела ниту на филмското претставување. Филмовите „Неретва“ и „Сутјеска“ се најскапите продукции од ова време во Европа, со...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Погребот на кралицата Елизабета Втора за „влакно“ го урна рекордот по посетеност што 22 години го држеше погребот на Тито: Кој сè дојдоа, а кој не на погребот на кралицата

Еспресо
Беа потребни 22 години да се урне рекордот на посетеност на погребот на Јосип Броз Тито. Погребот на кралица Елизабета Втора е во „тесно“ водство...
Ви ПрепорачувамеРетроСлајдер

На денешен ден почина Јосип Броз Тито: Ова е човекот кој ја имаше одговорноста на нацијата да и соопшти за неговата смрт

Еспресо
На денешен ден пред 42 години почина доживотниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, а човекот кој таа вест ѝ ја соопшти на Југославија беше...