18.8 C
Скопје
21:03 - 15 април, 2024

(Фотогалерија) Уличните уметници и живите статуи ни ги разубавеа градовите

Пред 22 години на денешен ден (5 јуни) со актот „Велосипедисти“ кој беше поставен на шетачката зона, попозната како ул. Македонија во центарот на Скопје, почна авантурата наречена ТЕАТРОСК.
Оттогаш до денес реализирани се повеќе од десет различни артистички приказни – од улични музичари до улични чистачи, улична пантомима, приказна за скопскиот земјотре, до инсталации на улични живи статуи. Последниот Статуафест пак, беше организиран во Битола (на Интернационалниот фестивал на Монодрама), а од 23 до 25 јуни на Танго улица Статуафест ќе го видиме и во Скопје.
Среќен 12 роденден, Театроск!

Уживајте во фотогалеријата на уличните уметници.

Слични објави

(Фото) „Јас се женам, сите се твои!“: Сергеј Трифуновиќ објави фотографијa со татко си и 23 години помладата свршеница

Еспресо

(Видео) „Она кога Саша Поповиќ ќе те вози!“: Постапката на креативниот директор на „Гранд“ предизвика лавина коментари

Еспресо

Се огласи сопругата на Џенан Лончаревиќ по веста за разводот: „Сака да ме исфрли од домот, купи стан за љубовницата“

Еспресо

(Фото) „Прекрасен викенд“: Роберт Билбилов и Лејла Рамковска уживаа во Грција

Еспресо

(Фото) Вељко Ражнатовиќ се расоблече, стомачните мускули во преден план: „Тигарска крв“

еспресо

(Фото) Александра Пријовиќ во Хрватска изнајмила чист луксуз: Хотелот дневно го плаќа 12.000 евра

Еспресо
Се вчитува....