11.8 C
Скопје
20:04 - 28 февруари, 2024

Ознака : бегалци

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Напалм девојчето“ -симболот на виетнамската војна им помогна на 240 бегалци од Украина да најдат дом во Канада

Еспресо
Фан Ти Ким Фук, поранешната девојка од легендарната фотографија насловена „Напалм девојче“ од нападот на Виетнам во 1972 година, придружувала 240 бегалци од војната во...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

(ВИДЕО) БОНО ја пее Redemption Song од Боб Марли за украинските бегалци

Еспресо
Лидерот на U2 беше награден со Фулбрајт наградата во Вашингтон за неговата улога како активист и основач на хуманитарни организации. На сцената зборуваше и за...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Кралицата ЕЛИЗАБЕТА и принцот ЧАРЛС сакаат да сместат БЕГАЛЦИ од УКРАИНА на нивните имоти

Еспресо
Со оглед на воената состојба во Украина, членовите на кралското семејство размислуваат да им помогнат на бегалците отстапувајќи им ги куќите и имотите како засолништа,...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

(ФОТО) ЈАС СУМ ВО КАФЕЗОТ 9 ГОДИНИ, А НОВИНАРИТЕ МЕ ПРАШУВААТ ЗА ЃОКОВИЌ: Потресна приказна од бегалец во центарот за притвор

Еспресо
Импровизираниот центар за притвор – некогаш хотел за карантин за Ковид – е новиот привремен дом на тенисерот Новак Ѓоковиќ, кој се соочува со можна...
ЕспресоСлајдер

ВЕЧЕР НА СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ: Посветена на солидарноста со бегалците

Еспресо
Оваа вечер на Скопскиот џез фестивал (сабота, 23 октомври 2021), претпоследна од 40-тото јубилејно издание, ќе биде посветена на солидарноста со бегалците. По повод тригодишната...