20.8 C
Скопје
19:47 - 25 мај, 2024

„Напалм девојчето“ -симболот на виетнамската војна им помогна на 240 бегалци од Украина да најдат дом во Канада

Фан Ти Ким Фук, поранешната девојка од легендарната фотографија насловена „Напалм девојче“ од нападот на Виетнам во 1972 година, придружувала 240 бегалци од војната во Украина на летот од Варшава за Канада, пренесува Гардијан.

Фотографијата на Асошиетед прес на која Ким трча со нејзиното изгорено тело од напалм, стана симбол на војната во оваа југоисточна азиска земја. Сега, Фук пристигна во Украина да им помогне на бегалците, придружувајќи ги во приватен авион кој ќе ги спаси од ужасите на војната, сместувакќи ги во канадскиот град Регина.

Ким (59), сега државјанка на Канада, рече дека сака нејзината приказна и нејзината работа за бегалците да бидат порака за мир. Со нејзиниот сопруг Буи Хуј Тоан, таа отпатува од Торонто со хуманитарниот лет. 236-те бегалци, главно жени и деца од цела Украина, се меѓу илјадниците Украинци за кои Канада обезбеди хуманитарни визи по руската инвазија на нивната земја.

Слични објави

Соседите откриваат какво е семејството на Јована Јеремиќ: „Малку се чудни…“

еспресо

Сè што се знае за ракот на Кејт Мидлтон: Нема да се врати до крајот на годината

еспресо

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо

Неделен хороскоп (од 27 мај до 2 јуни): Вистински момент за Близнаците, промени за Девиците, добра вест за Јарците…

еспресо

(Фото) Никола Роквиќ нападнат поради срамни изјави од минатото: „Човек има право да се промени“

еспресо
Се вчитува....