21.8 C
Скопје
20:10 - 15 април, 2024

Ознака : виетнам

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Напалм девојчето“ -симболот на виетнамската војна им помогна на 240 бегалци од Украина да најдат дом во Канада

Еспресо
Фан Ти Ким Фук, поранешната девојка од легендарната фотографија насловена „Напалм девојче“ од нападот на Виетнам во 1972 година, придружувала 240 бегалци од војната во...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ВИЕТНАМ: Крцкава палачинка – „Bánh xèo“

Еспресо
Слободно преведено како крцкави палачинки, „bánh xèo“ е познато виетнамско јадење кое комбинира крцкави палачинки со разновидни солени состојки. Карактеристичниот виетнамски елемент во овие хранливи...