21.8 C
Скопје
20:38 - 15 април, 2024

Кралицата ЕЛИЗАБЕТА и принцот ЧАРЛС сакаат да сместат БЕГАЛЦИ од УКРАИНА на нивните имоти

Со оглед на воената состојба во Украина, членовите на кралското семејство размислуваат да им помогнат на бегалците отстапувајќи им ги куќите и имотите како засолништа, а сакаат да им понудат и работа, обуки итн.

Членови на кралското семејство, меѓу кои се кралицата Елизабета (95) и принцот Чарлс (73), се обидуваат да им помогнат на бегалците на различни начини, како вработување, курсеви за обука и обезбедување на место за престој.

– Сите членови на кралското семејство се согласни дека им е потребна финансиска и практична помош на украинските бегалци. Ова вклучува обезбедување на сместување, а планот е да се отвори имотот Dumfries House во Шкотска – изјави за Daily Mail извор близок до семејството.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dumfries House (@dumfrieshouse)

Откако започна руската инвазија на Украина, многу жители мораа да ги напуштат своите домови и да бараат засолниште во други држави. Така тие пристигнаа како бегалци во многу земји, меѓу кои е и Велика Британија.

И војвотката Камила (74) им понуди дел од својот имот на несреќните бегалци.

Куќата Дамфрис е во сопственост на фондацијата на принцот Чарлс и е позната по тоа што таму се одржуваат многу венчавки и добротворни настани, а служи како пример за приказ на поранешната архитектура.

Покрај тоа тие размислуваат за таа намена да го отстапат и имотот Балморал. Кралското семејство таму користи неколку недвижнини кои служат како викендички.

– Многу Украинци имаат големо искуство во земјоделството, угостителството и производството на храна. Тоа ќе биде од големо значење за Велика Британија. Не се залажуваме дека на Украинците нема да им биде тешко да дојдат овде, но сакаме да соработуваме со шкотската и британската влада за да обезбедиме можности за поединци и семејства секаде каде што можеме – изјавија од фондацијата на чие чело се принцот Вилијам (39) и Кејт Мидлтон (40).

Да потсетиме, принцот Чарлс посети засолниште во Лондон на почетокот на овој месец, каде што се сместени украински бегалци. Тој тогаш рече дека му е мило што успеале да поминат толкав пат за да најдат безбедност во Велика Британија и се надева дека ќе ја добијат сета помош што им е потребна.

Слични објави

(Фото) „Јас се женам, сите се твои!“: Сергеј Трифуновиќ објави фотографијa со татко си и 23 години помладата свршеница

Еспресо

(Видео) „Она кога Саша Поповиќ ќе те вози!“: Постапката на креативниот директор на „Гранд“ предизвика лавина коментари

Еспресо

Се огласи сопругата на Џенан Лончаревиќ по веста за разводот: „Сака да ме исфрли од домот, купи стан за љубовницата“

Еспресо

(Фото) „Прекрасен викенд“: Роберт Билбилов и Лејла Рамковска уживаа во Грција

Еспресо

(Фото) Вељко Ражнатовиќ се расоблече, стомачните мускули во преден план: „Тигарска крв“

еспресо

(Фото) Александра Пријовиќ во Хрватска изнајмила чист луксуз: Хотелот дневно го плаќа 12.000 евра

Еспресо
Се вчитува....