18:44 - 20 април, 2024

Ознака : железо

ЗдравјеСлајдер

Знаци што ни ги дава телото кога му недостасува железо

Еспресо
Исцрпени сте, бледи и лесно останувате без воздух? Секако дека треба да направите крвна анализа и да откриете дали страдате од недостаток на железо во...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ЗНАЦИ ДЕКА ВИ ФАЛИ ЖЕЛЕЗО ВО КРТВА: Како да препознаете анемија?

Еспресо
Анемијата е медицинско нарушување кое се карактеризира со недостаток на црвени крвни клетки, исто така познати како еритроцити или протеини на хемоглобин во крвта. Иако...
Здравје

Во кои намирници има најмногу железо?

Слободен печат
Најдобар извор на железо се црвеното месо, јајцата, џигерот, и житариците. Исто така добри извори на железо се и сушеното овошје, мешункастите растенија и зелените...
Здравје

Храна богата со железо: Вклучете ги овие намирници во вашето секојдневно мени

Igor
Ако страдате од слабокрвност, покрај препораките на лекарот, треба и да направите одредени промени во исхраната. Секако, железото можете да го внесувате и преку додатоци...