Коприва, просо и сусам за зголемување на железото во крвта

Освен лековите за зголемување на железото во крвта, коишто покрај позитивни имаат и голем број негативни ефекти, можете да пробате по природен пат да го регулирате нивото на железото во крвта.

Копривата е една од билките која успешно лечи анемија (слабокрвност), како и други болести кои се поврзани со крвта. Таа содржи железо, калциум, магнезиум и манган, кои влијаат на зајакнување на имунитетот. Најдобро е да се консумира свежа, но ефикасна е и кога е подготвена како чај. Нема никакви несакани појави од користењето на копривата и затоа може да ја консумираат и трудници и доилки.

Просото освен за подобрување на нивото на железо во крвта (во 100 грама просо има 9 милиграми железо) се употребува и при кардиоваскуларни проблеми, проблеми со органите за варење и со бубрезите, при задржување на течности во организмот…

Сусамот е богат извор на железо. Со консумирање 25 грама сусам дневно, во организмот се задоволуваат дневните потреби за внесување на железо. Освен железото, сусамот содржи дури седумпати повеќе калциум отколку млекото, а изобилува и со магнезиум, манган, селен, бакар.

Слични објави

Слаби однадвор, дебели однатре: Фитнес-експерт ја опиша кето-диетата

Igor

Помага ли кофеинот при главоболка?

Igor

Анџелина Џоли е во среќна врска со својата колешка! (ФОТО)

Слободен Печат

НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ за сос за сите видови месо и риба

Igor

Колач со два вида на овошје: Лесен и воопшто не е скап (РЕЦЕПТ)

Igor

Ирина Шајк ќе ви покаже како се носи кроп топ (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

1 + Шестнаесет =

Слични објави

Мали совети за секогаш чиста и убаво уредена бања

Igor

Џејсон Момоа го нападнаа поради тоа што и го прави на мечката: „Тоа е злоставување“ (ВИДЕО)

Igor

Неодолив десерт од Јужна Америка ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Еве како да го направите овој вкусен чоколаден колач БЕЗ БРАШНО И ШЕЌЕР

Igor

Мора да го пробате: Колач со кокос и бисквити (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

ЈА ЧИСТИТЕ ЛИ ПРЕСАТА ЗА КОСА? Ако не го правите тоа, се изложувате на ОВИЕ опасности

Igor

Не верувате дека е можно да го заспиете бебето за 60 секунди? Тајната е во овој трик!

Igor