20.8 C
Скопје
06:44 - 24 септември, 2023

Коприва, просо и сусам за зголемување на железото во крвта

Освен лековите за зголемување на железото во крвта, коишто покрај позитивни имаат и голем број негативни ефекти, можете да пробате по природен пат да го регулирате нивото на железото во крвта.

Копривата е една од билките која успешно лечи анемија (слабокрвност), како и други болести кои се поврзани со крвта. Таа содржи железо, калциум, магнезиум и манган, кои влијаат на зајакнување на имунитетот. Најдобро е да се консумира свежа, но ефикасна е и кога е подготвена како чај. Нема никакви несакани појави од користењето на копривата и затоа може да ја консумираат и трудници и доилки.

Просото освен за подобрување на нивото на железо во крвта (во 100 грама просо има 9 милиграми железо) се употребува и при кардиоваскуларни проблеми, проблеми со органите за варење и со бубрезите, при задржување на течности во организмот…

Сусамот е богат извор на железо. Со консумирање 25 грама сусам дневно, во организмот се задоволуваат дневните потреби за внесување на железо. Освен железото, сусамот содржи дури седумпати повеќе калциум отколку млекото, а изобилува и со магнезиум, манган, селен, бакар.

Слични објави

(Фото) „Липо“ искуство на Весна Антиќ за совршена линија и детоксикација: Еден конфекциски број помалку за само две недели!

Ј.К.Д

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ласерска биостимулација?

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Фебрилни конвулзии

Во Србија е регистриран прв случај на нов сој на коронавирус, еве кои се симптомите

еспресо

Липо искуство на Трајче Давков, професионален музичар: Резултите во слабеење беа видливи уште по првите неколку дена

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Генитален пролапс и инконтиненција

Се вчитува....