Храна богата со железо: Вклучете ги овие намирници во вашето секојдневно мени

Ако страдате од слабокрвност, покрај препораките на лекарот, треба и да направите одредени промени во исхраната.

Секако, железото можете да го внесувате и преку додатоци во исхрана. Но, кога е природниот начин во прашање, прво на памет ви паѓа да вклучите повеќе спанаќ.

Но, би се изненадиле кога би знаеле дека има барем 10 други намирници кои се побогати со железо, отколку живиот спанаќ.

Затоа, за да ја подобрите крвната слика, а во исто време и да внесете и други важни хранливи материи.

Така, во вашата исхрана вклучете говедско месо, пилешки копани, суви кајсии, леќа, чиа семе, индиски ореви, грав, семки од тиква и црно чоколадо.

Слични објави

Зелен чај како замена за кафе

Igor

Зошто е важна анализата на д-димерот кај пациентите со ковид-19

Еспресо

Закрепнете го целиот организам со овој домашен сок кој се подготвува за само 2 минути

Igor

Работи што не ги знаете за мастите на стомакот: Пивото не е виновно, а јаболковиот оцет нема да помогне

Еспресо

Ноќе често одите во тоалет? Проверете дали има место за паника

Igor

Алкохолот го забрзува стареењето на мозокот

Еспресо

Остави Коментар

петнаесет + пет =

Слични објави

Колку е опасен новиот вид на коронавирус кој почна да се шири во Англија?

Еспресо

Лешник – лек и храна

Igor

ВОЛШЕБНА КОМБИНАЦИЈА: Три одлични причини зошто да измешате мед и цимет

Igor

Еликсир на животот: Ги подига на нозе и најтешко болните пациенти (РЕЦЕПТ)

Igor

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите ковид-19

Еспресо

ИМАТЕ ГРУТКИ ПОД ПАЗУВИТЕ: Може да е безопасно, но може и да е знак на оваа тешка болест!

Igor