3.8 C
Скопје
04:30 - 21 април, 2024

ЗНАЦИ ДЕКА ВИ ФАЛИ ЖЕЛЕЗО ВО КРТВА: Како да препознаете анемија?

Анемијата е медицинско нарушување кое се карактеризира со недостаток на црвени крвни клетки, исто така познати како еритроцити или протеини на хемоглобин во крвта. Иако постојат неколку видови на анемија, најчестата е предизвикана од недостаток на железо. Железото во крвта е потребно за да се направи хемоглобин кој им овозможува на црвените крвни клетки да носат кислород низ телото и без кое мускулите не можат да се снабдат со доволно кислород за правилна функција.

Како да препознаете анемија?

Отежнато дишење

На мускулите им треба кислород за да функционираат правилно. Бидејќи не добиваат доволно поради анемија, телото реагира обидувајќи се да го компензира недостатокот на кислород со зголемување на внесот на воздух и поттикнува брзо дишење. Ако забележите дека сте изненадувачки надуени кога вршите едноставни секојдневни активности како што се одење, качување по скали или лесни вежби, виновен е недостатокот на железо.

Главоболки и вртоглавица

Овие симптоми се почести кај женската популација. Тие се јавуваат како резултат на недоволно снабдување со кислород до мозокот, што предизвикува отекување на крвните садови во мозокот и создава болно чувство на притисок.

жена

Бледило

Хемоглобинот е одговорен за црвената боја на крвта, а нејзиниот недостаток го намалува интензитетот на бојата. Ова е причината зошто кожата на анемичните луѓе често изгледа бледа, нездрава. Бледилото најчесто влијае на кожата на лицето, непцата, ноктите и внатрешноста на усните и долните очни капаци. Внатрешната страна на очниот капак на здрава личност е црвена, додека кај анемични луѓе е бледо розова, па дури и жолтеникава.

Сува и оштетена кожа и коса

Кислородот е неопходен за правилен раст на косата и здрав изглед на кожата. Ако не го добијат во доволни количини, настанува сувост. Косата на тој начин станува слаба и кршлива, а во потешки случаи може да се забележи значително губење на косата.

Ладни раце и нозе

Честото чувство на студенило во екстремитетите е знак за слаба циркулација што се јавува како истовремена последица од анемија. Бидејќи телото има помалку црвени крвни клетки, ги испраќа до приоритетни области како што се срцето и мозокот, така што областите како што се рацете и нозете остануваат лишени.

Исцрпеност

Заморот е еден од најчестите симптоми на недостаток на железо. Без железо, црвените крвни клетки не можат соодветно да ги снабдат клетките на вашето тело со кислород, така што тие не можат да генерираат доволно енергија за телото да функционира нормално.

Промени во изгледот на ноктите

Ова е поредок симптом што се јавува во потешки случаи на анемија. Првично, се манифестира со кршливи и кревки нокти, а подоцна и со нивна деформација во форма на лажица, така што средината „тоне“, а рабовите се креваат, давајќи им на ноктите заоблен изглед.

„Прескокнување“ на срцето

Недостатокот на железо во крвта дополнително го оптоварува срцето. Во случај на намалено ниво на хемоглобин, срцето мора да работи понапорно за да помогне да се пренесе кислород низ телото. Овој товар може да доведе до неправилно или бурно чукање на срцето, што во екстремно тешки, напредни случаи може да резултира со појава на шум во срцето, па дури и негово откажување.

Синдром на немирни нозе

Овој синдром е препознаен по неподносливиот нагон за движење на нозете. Пациентите чувствуваат непријатност во нозете и не можат да се принудат да ги држат неподвижни. Особено често се случува во текот на ноќта, со што се нарушува квалитетот на спиењето и влијае на дури 25% од пациентите со анемија предизвикана од недостаток на железо.

Извор: „naturala.hr“

Слични објави

„Ајде веќе!“: Харис ѝ се дерел на Мелина пред сите, не сакал да дава изјави за медиумите

Еспресо

Единаесет милиони прегледи за 11 часа: Тејлор Свифт на најубав начин му оддаде почит на легендарниот филм, овој детаљ ги воодушеви сите

еспресо

Цеца Ражнатовиќ откри кога Анастасија и Немања ќе се венчаат: Еве ги деталите за свадбата на деценијата

еспресо

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо
Се вчитува....