22.8 C
Скопје
20:14 - 14 јуни, 2024

Ознака : Талибанци

ВестиСветСлајдер

Жените кои не биле облечени според талибанските правила биле камшикувани, тепани и навредувани

Мими Стојановска
После 20 години, Талибанците се вратија на власт во Авганистан. Светската јавност најмногу е фокусирана на шеријатскиот закон, особено на делот кој се однесува на...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

КОИ СЕ НАВИСТИНА ТАЛИБАНЦИТЕ? Денес си играат со телефончиња, се возат на автомобичиња, си разменуваат видеа…

jasmina.kantardzieva
Тие се упорни борци, обучени од војни и војувања. Навикнати се на долги маршеви, спиеја во импровизирани ровови, јадеа малку и го ризикуваа својот живот...
Ви ПрепорачувамеЖенски печатЖивотни ПриказниСлајдер

ПРВАТА ЖЕНА ГРАДОНАЧАЛНИК во Авганистан сама на брод што тоне, а сите други избегале!

jasmina.kantardzieva
Високи членови на владата успеале да избегаат од Авганистан, но Зарифа Гафари и луѓето како неа останале без помош и во страв за сопствениот живот,...