14.8 C
Скопје
10:44 - 28 февруари, 2024

Ознака : избори

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Бајден: „Американците денес се борат за самата душа на Америка“

Еспресо
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американската демократија е загрозена на конгресни избори, кои ќе се одржат на 8 ноември. „Многу нешта се во прашање...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдерЧудесни жени

(Фото) Римјанката Џорџа Мелони може да биде прва премиерка на Италија

Еспресо
Џорџа Мелони, лидерка на партијата Браќа на Италија е фаворит да ја води коалициската влада во која би доминирала екстремната десница, покажуваат првите резултати од...
ЕспресоСлајдер

Трас и Сунак не го напаѓаат Џонсон: „Време е да се сврти страницата“

Еспресо
За време на конфронтацијата на тв-дебатата, Сунак ја потсети својата „ривалка“ – за референдумот за Брегзит – „дека треба да остане во Европската унија“. Трас...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Италија ќе гласа на 25 септември: изборната кампања започна, но Драги останува на чело

Еспресо
Матарела го остави премиерот во оставка на функцијата за „тековни работи“, вклучително и да се справува со прашањата за инфлација, енергија, војната во Украина, ковидпандемијата....
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Густаво Петро е нов претседател на Колумбија, „Денес е денот на улиците и плоштадите“

Еспресо
„Празник на народот. Кој ја слави првата народна победа. Нека толкуте многу страдања се придушат од радоста што денес го поплавува срцето на татковината. Оваа...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Избори во Франција: Макрон губи околу 120 пратеници, „Поразот на Макрон е тотален, нема мнозинство“

Еспресо
Според новите проекции, партијата на претседателот Макрон губи околу 120 пратеници. „Поразот на Макрон е тотален, нема мнозинство“, се израдува Меланшон, Марин Ле Пен заслужна...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

„Мама Гризли“ се враќа: Сара Пејлин ќе се бори против тројца (машки) ривали на „најлудите избори“ во Америка

Еспресо
Сара Пејлин го помина првиот круг од прелиминарните избори во Алјаска и ќе оди на гласање. На 16 август, името на поранешната гувернерка, поранешна кандидатка...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖивотни ПриказниСлајдер

Кој е Ентони Албанезе, новиот премиер на Австралија? Неговиот приватен живот е вреден за филмско платно

Ј.К.Д
На изборите во Австралија, за премиер е избран Ентони Албанезе. Минатата година, лидерот на лабуристите беше жртва на многу тешка сообраќајна несреќа, судир на неговиот...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

КОЈ Е РОБЕРТ ГОЛОБ, потенцијалниот нов премиер на Словенија: Од менаџер во енергетскиот сектор до главен поддржувач на младите

Еспресо
„Ова е победа на сите, ова е победа на Словенија која гледа кон иднината со обновена самодоверба“. Така, Роберт Голоб, лидерот на Гибање Свобода доцна...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Бис на Макрон со 58,2 отсто од гласовите; Ле Пен: „Мојот резултат е сензационална победа“

Еспресо
Врз основа на првите излезни анкети, Емануел Макрон има јасна предност со 58,2 отсто во вториот круг од претседателските избори во Франција, наспроти 41,8 отсто...