Пилинг за тело од состојки кои сите ги имаме дома

Веќе знаете дека маслиновото масло е одлично за здравјето, но тоа исто така е и супер сојузник и во секојдневната нега.

Маслиновото масло е богато со антиоксиданси како што се фенолите и витаминот Е.

Истражувањата покажаа дека ако нанесувате на кожата витамин Е пред излегување на сонце, го намалувате ризикот од појавата на изгореници, црвенило, лупење и сушење на кожата.

Бидејќи сезоната на сончање е во полн ек, ви претставуваме рецепт за пилинг на телото кој можете да го направите дома со минимален трошок.

Се што ви е потребно се маслиновото масло и морската сол.

Четвртина шолја морска сол помешајте со половина шолја маслиново масло и мешајте додека не добиете изедначена паста.

Влезете во кадата, нанесете го пилингот на телото и масирајте се подолго време со кружни движења, оставете го пилингот 5-10 минути на вас и добро измијте се.

Кожата ќе ви биде мазна и нежна како на бебе.

Слични објави

ЖЕШКИ ФОТОГРАФИИ: 52-годишната актерка сè уште изгледа совршено (ФОТО)

Igor

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП: Не ја заборавајте насмевката, така сè е полесно

Igor

Станија се соблече гола, па објави фотографија на која непознат маж ја држи за рака, а како коментар напиша: „Киднапирана“ (ФОТО)

Колинда стана актерка – Поранешната претседателка доби улога во хрватската хит серија

Еспресо

Хороскоп за 25 ноември – Вагите ги очекуваат непријатности, Рибите ќе бидат во дилема

Igor

ЗЛАТНА ПАНАКОТА: Десерт кој ќе го обожавате (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

15 − три =

Слични објави

Фановите ја прашаа зошто го прави тоа, таа не одговори: Емина Јаховиќ се шминка и за во теретана! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Јанковиќ бремена, таткото на нејзиното дете е угледен доктор, а за нивното запознавање е „виновен“ Новак Ѓоковиќ

Еспресо

ПАМЕЛА ОТКРИВА: Што е нејзин главен адут во заведувањето на мажите? (ФОТО)

Igor

Запознајте го српскиот Џејсон Момоа кој ја воодушеви Јелена Карлеуша! (ФОТО)

Еспресо

Пандемијата си го направи своето: Саша Ковачевиќ стави клуч на неговиот ресторан во Белград!

Васко Спасоски

Летале банкноти од 500 евра: АНАСТАСИЈА ја запеа „Кукавица“ на роденденот на најбогатиот СРПСКИ БИЗНИСМЕН со нафта (ВИДЕО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian