17.8 C
Скопје
13:30 - 3 март, 2024

Свечено отворање на скијачката сезона на Копаоник, во знакот на богатата содржина и незаборавната забава

Зимската сезона на омилената дестинација на регионот официјално се отвора на 7 декември со манифестацијата Ski Opening Kopaonik, која оваа година ќе ја одбележи разновидна и богата програма, луксузни содржини и традиционално одличните настапи на локалните ѕвезди во хотел „Гранд Копаоник“.

Врвовите на Копаоник веќе се побелени, а прогнозите одат во прилог на сите љубители на скијањето и планинскиот туризам. Температурите во минус овозможуваат системите за вештачко освежување да работат со полн капацитет, така што првото скијање оваа сезона ќе се одвива во полн сјај и ќе ги исполни очекувањата на повеќе од 10.000 посетители кои секоја година ја отвораат сезоната. Првиот ден скијањето ќе биде бесплатно, а следните три дена има попуст од 30 отсто на ски билетите. Како и многу модерни дестинации, скијачкото отворање на Копаоник ќе биде придружено со интегрирана забавна програма и целодневни активности насочени кон незаборавно искуство за сите посетители.

 

Веќе првата вечер гостите на Ski Opening ќе имаат можност да ја видат ревијалната ноќна скијачка трка на која учествуваат членови на Планинарската спасувачка служба. А покрај скијањето, Долината на спортови годинава ќе биде збирно место на најдобрите локални диџеи кои со звуците на добрата музика ќе го означат почетокот на зимската магија на Копаоник. Воедно, реномирани производители на скијачка опрема ќе им понудат на посетителите да ги тестираат најновите модели на лице место, а најпознатите хотели ќе ја зачинат атмосферата со примамливи зимски вкусови.

Гостите ќе можат да ја посетат и интерактивната изложба за Никола Тесла, која свечено ќе биде отворена од Туристичката организација Рашка и музејот Никола Тесла во вила Рас.

Традиционално добрата забава со која се одбележува почетокот на зимската сезона е резервирано за 8 и 9 декември, кога во Event Hall на хотелот Гранд Копаоник ве очекуваат два последователни вечерни спектакли со популарни изведувачи и врвна продукција за која е задолжена SKYMUSIC. На самото отворање атмосферата ќе ја подигне Ацо Пејовиќ, изведувач чии хитови гарантираат незаборавна забава, додека следната вечер публиката ќе ја забавува Сека Алексиќ и динамичниот „Мега Бенд“.

Слични објави

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо

Астропрогноза за недела, 3 март: За Лавовите трошоци, за Биковите убаво изненадување

еспресо

Теја Дора ќе ја претставува Србија на Евровизија: Бресквица ја освои публиката

еспресо

Ана Николиќ сподели емотивна порака по конфликтот со Раста: Кога ја нема мајката, имаш чувство дека куќата е празна

Еспресо
Се вчитува....