13.8 C
Скопје
23:11 - 29 мај, 2024

Ангио тимот од Клиника „Жан Митрев“ повторно во акција

На 9 април беше направена серија затворања на вродени срцеви маани од типот ПФО (перзитент форамен овале). Тимот во состав д-р Вилма Ампова-Соколов, д-р Илија Нешковски, д-р Петар Угуров и сестрите Сузана Костовска, Соња Русевска, Стефан Јанески и Бети Игнатова успешно извршија поставување на оклудер со цел решавање на оваа состојба. ПФО е, народски кажано, отвор во срцето кој кај 80% од популацијата се затвора неколку недели по раѓањето, но кај 20% од луѓето продолжува да постои. Иако се смета за вроден дефект, сепак тој не е дефект во вистинска смисла на зборот, бидејќи преградата помеѓу двете преткомори постои, но е нецелосна.

Вообичаено форамен овале може да даде клинички симпоми, како што се:

  • Мигрена (главоболка)
  • Транзиторна исхемична атака (ТИА) или
  • Мозочен удар.

Доколку отворот е поголем од 4mm тогаш препорачливо е да се направи негово затворање со цел да се спречат компликации.

Комерцијален текст.

Слични објави

(Фото) Ги пречека изненадување: Еве каде отидоа Анастасија и Немања по свадбата

еспресо

(Фото) Ќерките на Џеј Рамадановски пристигнаа на настанот организиран во негова чест: Убавата Марија блеска во бременоста

Еспресо

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо
Се вчитува....