3.8 C
Скопје
14:22 - 5 декември, 2023

Брз славски колач за Света Петка: Рецепт што ќе го запомните

Ви носиме брз и едноставен – секако и многу вкусен – славски колач за денешниот празник, Света Петка.

Потребно е:

  • 600 грама брашно за колач
  • 400 мл млака вода
  • 30 гр свеж квасец
  • 100 мл зејтин
  • 1 кашика сол

Пекетче свеж квасец изматете во посолена млака вода, додадете лажичка шеќер и малку брашно и оставете да нарасне.

Потоа, замесете тесто со 600 грама брашно, малку водичка (уште подобро ако е светена вода), зејтин и лажичка сол.

Месете го тестото со додавање на брашно додека стане мазно. Земете предвид дека тестото не треба да биде тврдо.

Оставете го на топло место да нарасне.

Во тава со пречник од 24 см, претходно намачката со масло и наросена со брашно, ставете го колачот. Украсете го откако е нараснато тестото. Местото на кое ги ставате укарсите малку наквасувајте го со вода и втиснете ги украсите во тестото.

Печете на 200 степени околу 45 минути.

Денес се слави Света Петка: Еве зошто секоја жена мора да ги сочува трошките од празничниот колач

 

Слични објави

Почина поранешниот клавијатурист на „Бијело дугме“ Владо Правдиќ

Еспресо

Почина позната порно-ѕвезда: Спиела со повеќе од 80.000 мажи, дечкото ѝ починал пред две недели

Еспресо

(Фото) Шокантно ослабната! Опра Винфри конечно ги победи килограмите: Неверојатно витка во тесен фустан ги освои сите аплаузи

Еспресо

(Видео) Пријовиќ на сцена со Брена и Розга, публиката во делириум: „Тоа е тоа, ајде да се сакаме…“

Еспресо

Ретрограден Меркур ќе ви ги уништи плановите: Четири хороскопски знаци ќе се соочат со измами, разделби, скандали, па дури и со отказ на работното место!

Еспресо

Одби да ѝ биде гостинка на концерт на Пријовиќ: Зошто Тања Савиќ ѝ рече „не“ на Александра

Еспресо
Се вчитува....