21.8 C
Скопје
16:19 - 30 мај, 2024

Ознака : Света Петка

Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Брз славски колач за Света Петка: Рецепт што ќе го запомните

Еспресо
Ви носиме брз и едноставен – секако и многу вкусен – славски колач за денешниот празник, Света Петка. Потребно е: 600 грама брашно за колач...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Денес се слави Света Петка: Еве зошто секоја жена мора да ги сочува трошките од празничниот колач

Еспресо
Православните верници денес го слават празникот посветен на Преродбената мајка Параскева, во народот познат како Света Петка. Оваа позната и многу почитувана светица кај нашиот...
БалканСлајдерСцена

Џеј ќе биде погребан во петок по муслимански обичаи, но и со иконата на Света Петка!

Васко Спасоски
Легендата на народната музика Џеј Рамадановски ќе биде погребан во петок на 11 декември во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград. Како...