3.8 C
Скопје
14:23 - 5 декември, 2023

Денес се слави Света Петка: Еве зошто секоја жена мора да ги сочува трошките од празничниот колач

Православните верници денес го слават празникот посветен на Преродбената мајка Параскева, во народот познат како Света Петка.

Оваа позната и многу почитувана светица кај нашиот народ се смета за заштитничка на жените и светица која им помагала на болните и сиромашните, а верниците ѝ се обраќаат со молитви за помош и спас од болести и други животни неволји.

Многумина кои веруваат во Света Петка тврдат дека таа секогаш одговара на молитвите, особено за здравјето и среќата во семејството.

Од славскиот колач кој домаќинката ќе го исече важно е да се сочуваат трошките.

После полноќ, треба да се истурат по таванот на куќата или под кревет. Сништата кои таа ноќ ќе ги сонувате ќе бидат пророчки, велат народните верувања. Се верува и дека девојката која ќе ги сочува трошките, откако ќе го изедат парчето од славеничкиот колач или леб, наменет за Света Петка, таа ноќ ќе ја види својата судбина и идниот маж (во сон).

Брз славски колач за Света Петка: Рецепт што ќе го запомните

 

Слични објави

Почина поранешниот клавијатурист на „Бијело дугме“ Владо Правдиќ

Еспресо

Почина позната порно-ѕвезда: Спиела со повеќе од 80.000 мажи, дечкото ѝ починал пред две недели

Еспресо

(Фото) Шокантно ослабната! Опра Винфри конечно ги победи килограмите: Неверојатно витка во тесен фустан ги освои сите аплаузи

Еспресо

(Видео) Пријовиќ на сцена со Брена и Розга, публиката во делириум: „Тоа е тоа, ајде да се сакаме…“

Еспресо

Ретрограден Меркур ќе ви ги уништи плановите: Четири хороскопски знаци ќе се соочат со измами, разделби, скандали, па дури и со отказ на работното место!

Еспресо

Одби да ѝ биде гостинка на концерт на Пријовиќ: Зошто Тања Савиќ ѝ рече „не“ на Александра

Еспресо
Се вчитува....